27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix şi-au adjudecat clar derbiul pentru locul cinci, băieţii au pierdut pe mâna arbitrilor în faţa Stelei

Primul cuplaj baschetbalistic din acest sezon din sala Dunărea a fost deschis de partida feminină Phoenix Galaţi – CSM Satu Mare, considerată un derbi pentru locul cinci şi prezenţa în play-off. Echipa gălăţeană a pregătit foarte bine meciul şi nu le-a dat nicio şansă sătmărencelor. Cu 5-ul de start: Rutan, Filip, Jackson, Covile, Steenholdt, Phoenix a început în forţă şi a câştigat cu 22-9 primul sfert. Recitalul a continuat, internaţionala Romina Filip şi americancele Covile, Steenholdt şi Rutan au făcut legea pe teren şi la pauza mare tabela de marcaj indica: 46-27. CSM-ul a prins o zi slabă şi nu a contat decât pe Reed şi Whittington iar în aceste condiţii nu a putut emite pretenţii. Echipa gălăţeană a menţinut strocul ridicat şi în sfertul al treilea când s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor: 66-35 (min.29). Phoenix întrerupe astfel seria de trei eşecuri consecutivă şi după a treia victorie sezonală urcă pe locul V, făcând rocada cu adversa sa. Rezultat final: Phoenix Galaţi – CSM Satu Mare 83-54 (22-9, 24-18, 20-11, 17-16). Phoenix a folosit lotul: Katie Rutan (18 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, 0 intercepţii); Romina Filip (9 p, 1, 4, 2); Jeanette Jackson (8 p, 3, 7, 2); Erica Covile (24 p, 8, 2, 0); Shanice Steenholdt (16 p, 11, 0, 1); Alexandra Dumitrache - 3 pase decisive, Andreea Creţu (2 p, o pasă); Kerah Nelson (6 p, 2, 2, 1); Cristina Badi; Bianca Fota; Mădălina Geleriu; Denisa Fota

Băieţii au ţinut în şah liderul dar au cedat în final

Partida vedetă a cuplajului găzduit sâmbătă seara de sala Polivalentă Dunărea a adus faţă în faţă formaţiile Phoenix Galaţi şi Steaua CSM Eximbank într-o partidă ce a contat pentru cea de-a VI-a etapă din LNBM. Antrenorul Florin Nini a început meciul cu 5-ul: Waters, Petică, Pesic, Milovanovic, Bojovic iar omologul său, Claudiu Fometescu a replicat cu: Malesevic, Long, Runkauskas, Baciu şi Dudzinski. Partida a stârnit orgolii mari atât în teren cât şi în tribună. Baciu a marcat primul coş al meciului, dar gălăţenii, pe mână lui Bojovic, Pesic şi Waters au controlat primul sfert pe care l-au încheiat cu trei lungimi avans, scor: 18-15. Steaua a revenit şi a trecut în avantaj în min.13, Szijarto a scuturat plasa din afara semicercului, Runkauskas l-a imitat şi scorul a devenit: 23-30 (min.15). Bojovic şi Milovanovic au ţinut Phoenix aproape şi la pauză Steaua a avut un avantaj de trei puncte, scor 33-36. Echipa gălăţeană a început cu un ecart de 4-0 cel de-al treilea sfert şi Vlaicu şi-a adus echipa în avantaj. Oaspeţii au mers pe mâna lui Paul care a izbutit două aruncări de trei puncte în momente importante, aducându-şi încă odată echipa în avantaj: 49-54 (min.28). Pe fondul unor decizii pripite, liderul campionatului s-a desprins decisive cu 152 de secunde înainte de final, scor: 64-72, obţinând o victorie grea în faţa unui adversar incomod care s-a bătut până la capăt în ciuda faptului că a avut două absenţe importante: Pîrlog şi Daniels, ambii accidentaţi. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Steaua CSM Eximbank 74-78 (18-15, 15-21, 20-21, 21-21). Pentru Phoenix au evoluat: Bojovic (17 p, 5, 6, 0); Milovanovic (15 p, 6, 1, 2); Pesic (14 p, 2, 4, 0); Waters (12 p, 5, 2, 2); Petică (5 p, 1, 2, 1); Guţoaia (3 p, 2, 2, 0); Vizitiu (2 p, 1); Vlaicu (6 p, 5, 0, 0); Pîrlog - o pasă decisivă

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...