Fetele de la Phoenix s-au desprins decisiv după pauză şi au obţinut o victorie categorică

Ultima partidă a celei de-a doua etape a adus faţă în faţă, în sala Polivalentă Dunărea din Galaţi, două aspirante la play-off: Phoenix şi CSM Satu Mare. Gazdele, care au intrat cu formula: Lee, Alaiba, Cursaru, Armstead, James au început tare, scor 7-0 (min.2) dar sătmărencele, cu 5-ul de start Adams, Orosz, Radovic, Tarţa, Ross, au ripostat imediat şi au profitat de ratările adversarele şi au trecut la conducere pe tabela de marcaj, scor 18-25 (min.15). Partida a fost viu disputată în prima jumătate, Phoenix a revenit la cârmă şi a intrat cu avantaj minim la vestiare, scor 30-29. „Sakis” şi Cătălin Ştefănescu şi-au sfătuit bine jucătoarele la cabine, au schimbat tactica din mers, au găsit cele mai bune soluţii, au excelat la recuperări, iar combinaţiile realizate de Lee, Armstead, James, Cursaru, Alaiba, Necula sau Filip au surprins defensiva CSM-ului, Hamilton şi-a arătat măiestria la aruncările de 3 puncte, toate acestea concretizându-se şi pe tabela de marcaj. Phoenix s-a desprins la 20 de puncte, apoi a început ultimul sfert cu un run de 8-0 care a pecetluit soarta meciului. Pe final au intrat şi Andreea Creţu, Bianca Fota şi Denisa Fota, singura jucătoare nefolosită fiind Andra Ionescu, aflată în perioada de recuperare după ce a suferit o intervenţie chirurgicală la finele sezonului trecut.
Rezultat final: Phoenix Galaţi - CSM Satu Mare 80-49 (16-16, 14-13, 26-5, 24-15) Au evoluat: Romina Filip 2 p, 2 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii; Bianca Fota, Andreea Creţu 2 pase decisive, o intercepţie; Denisa Fota; Chelsey Lee 23 p, 10 recuperări, 2 pase decisive; Trudy Armstead 11 p, 12 recuperări, 7 pase decisive; Ivory James 12 (2x3) p, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepţii; Nicole Hamilton 6 (2x3) p, 4 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Beatrice Alaiba 9 (1x3) p, 6 recuperări, 5 pase decisive; Gabriela Cursaru 13 p, 2 recuperări, 6 pase decisive; Gabriela Necula 4 p, o recuperare. Phoenix va juca două meciuri în această săptămână: cu Rapid, la Bucureşti (8 octombrie) şi pe teren propriu, cu Nova Vita Tg. Mureş (11 octombrie, ora 18.30). După două etape, echipa gălăţeană se află pe locul VI cu 3 puncte.