27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix primesc vizita braşovencelor, băieţii, victorie la 45 de puncte cu Municipal Olimpic Baia Mare

Phoenix Galaţi a terminat anul cu o victorie lejeră obţinută pe teren propriu cu Municipal Olimpic Baia Mare, scor 102-57, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a XIV-a etapă din LNBM. Antrenorul Florin Nini a început cu formula standard: Pesic, Gugino, Bojovic, Brandon, Guţoaia iar omologul său Sladjan Ivic a replicat cu: Ţîbîrnă, Dohi, Ciotlăuş, Dumitrescu şi Movileanu. Partida a debutat cu un coş de 3 puncte reuşit de băimăreanul Movileanu dar imediat Bojovic, Pesic, care n-a apucat să joace decât şase minute, părăsind terenul cu capul spart, Gugino şi Waters şi-au pus adversarii la colţ, scor 30-15 (min.10). Echipa gălăţeană a mărit strocul şi a început cu un ecart de 11-0 cel de-al doilea sfert, după care Guţoaia şi Vlaicu au pornit sarabanda slam-dunk-urilor. Diferenţa pe tabelă s-a mărit considerabil, scor 79-26 (min.34), moment în care coach Nini a folosit cinci români pe teren: Guţoaia, Bolobiţă, Badea, gălăţeni get-beget, formaţi la Phoenix, Vizitiu şi Vlaicu, iar publicul gălăţean a reacţionat cu ropote de aplauze. Oaspeţii, au luptat până la capăt, uriaşul Dohi a scuturat de două ori consecutive plasa din afara semicercului şi şi-au adjudecat ultimul sfert. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Municipal Olimpic Baia Mare 102-57 (30-16, 36-8, 24-16, 12-17). Principalii marcatori: Bojovic 23 puncte, Vlaicu 16 p, Guţoaia 14 p, Brandon 14 p, de la Phoenix respectiv Dohi 16 p, Movileanu 7 p, Ciotlăuş 7 p, Ţîbârnă 7 p, Dumitrescu 7 p, Ilicov 7 p, de la Olimpic Baia Mare. Phoenix termină anul pe locul VIII cu 18 puncte, iar Municipal Olimpic Baia Mare se clasează pe locul X cu 14 puncte.

CSM Târgovişte a respectat tradiţia şi ne-a învins

CSM Târgovişte a disputat vineri seară ultimul joc pe teren propriu din acest an, adversară fiindu-le Phoenix Galaţi. În ciuda unor probleme de lot, formaţia pregătită de Cătălin Tănase a intrat hotărâtă pe teren şi a câştigat primul sfert cu 12 puncte diferenţă, scor 21-9. Sfertul al doilea s-a mers cap la cap şi la pauza mare tabela a arătat: 29-17. Fără Rutan, accidentată, Phoenix a ţinut ritmul în sfertul trei pe care l-a şi câştigat la o diferenţă minimă. Gazdele au apăsat pedala de acceleraţie în ultimele 10 minute şi victoria nu a fost periclitată. CSM-ul poate fi considerată „naşa” echipei din oraşul de la Dunăre, scorul întâlnirilor directe fiind: 10-0. Rezultat final: CSM Târgovişte – Phoenix Galaţi 58-39 (21-9, 8-8, 12-13, 17-9). Principalele marcatoare: Coker 17 puncte, Vîrjoghe 14 p, Poole 11 p, pentru CSM Târgovişte respectiv Steenholdt 18 p, Covile 12 p, pentru Phoenix. Cele două echipe au rămas vecine de clasament: CSM Târgovişte, locul IV cu 21 de puncte respectiv Phoenix, locul V cu 20 de puncte. În ultima etapă din acest an, fetele pregătite de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică joacă astăzi, de la ora 18.00, la sala Dunărea, cu viceliderul Olimpia CSU Braşov. „Este al treilea joc la rând împotriva unei echipe din top patru cu ţinte şi bugete diferite faţă de noi. Nu am avut prea mult timp să pregătim jocul datorită pauzei de Crăciun, dar în aceeaşi situaţie se află şi adversara noastră. Vom lupta până la capăt astfel încât să putem termina anul cu o victorie şi să oferim un „cadou” frumos fanilor noştri”, a concluzionat antrenorul Eugenio Rodrigues. Jucătoarele gălăţene au petrecut în familie doar în prima zi de Crăciun, după care au revenit la antrenamente şi sunt hotărâte să încheie anul cu un rezultat pozitiv. „ „Trebuie să ţinem cont de faptul că vom juca împotriva echipei aflate pe locul secund în clasament. Acest detaliu va trebui să ne dea un plus de motivaţie, şi sperăm să încheiem anul 2016 cu o victorie. Cu siguranţă jocul este deschis oricărui rezultat şi anticipez să fie unul extrem de disputat. Consider că va câştiga echipa care va putea trece mai uşor peste starea de oboseală acumulată până în acest moment, când atât calendarul competiţional destul de solicitant cât şi valoarea ridicată a fiecăreia dintre combatante au cântărit până în acest moment mai mult decât în sezoanele precedente”, ne-a declarat căpitanul echipei gălăţene, Romina Filip.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...