25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix au pierdut primul meci din campionat, băieţii s-au calificat în „Final Eight”

Liga Naţională de Baschet feminin a debutat cu o surpriză. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit miercuri seara partida Phoenix Galaţi – UPM BC Sirius Tg. Mureş. Cele două distribuţii de start au fost: Dzombeta, Stan, debutantă, Dumitrache, King, Crăciun respectiv Lawrence, Robinson, Pop, Beldian şi Mitov. Oaspetele au marcat primele două coşuri ale meciului şi au arătat că nu au venit în plimbare în oraşul de la Dunăre. Căpitanul gazdelor Alexandra Dumitrache şi bosniaca Miljana Dzombeta au scuturat plasa din afara semicercului, Phoenix a condus cu 14-9 dar replica a venit de la Robinson şi tabela a arătat 14-14 după primele 10 minute. Duelul jucătoarelor de peste Ocean a continuat, Dillard a reuşit triţa de 19-16 pentru ca Robinson să readucă pe Sirius în avantaj, scor: 19-20 (min.13). Cele două echipe au mers mult timp cap la cap dar echipa gălăţeană a intrat la vestiare în avantaj cu tripla lui Dumitrache. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa mureşeană, Mitov şi Pop i-au exasperat pe spectatorii gălăţeni cu precizia de la 3 puncte şi au preluat avantajul pe tabelă, 44-47 (min.30). Soarta partidei s-a decis în startul ultimului sfert când gălăţencele nu au înscris timp de şase minute, Sirius a avut în schimb un ecart de 12-0 şi a obţinut o victorie nesperată. Rezultat final: Phoenix – UPM BC Sirius 54-65 (14-14, 19-16, 11-17, 10-18). Angel Robinson, de la învingătoare a terminat meciul cu double-double: 17 puncte, 12 recuperări. Pentru Phoenix a evoluat: Miljana Dzombeta (21 puncte), Alina Stan - o intercepţie, Alexandra Dumitrache (15 p, 2 recuperări, 4 pase decisive, 0 intercepţii), Mariah King (3 p, 5, 1, 2), Alina Crăciun (5 p, 11, 0, 1), Carolee Dillard (9 p, 10, 0, 1), Aliyah Kilpatrick (1 p, 2, 3, 3), Claudia Cristea. Etapa viitoare, Phoenix va juca la Braşov cu Olimpia CSU pe 9 octombrie, de la ora 18.00, partida fiind televizată pe Digisport.

A doua victorie în faţa lui Dinamo

Miercuri seara, în sala Dinamo s-a disputat manşa retur dintre Dinamo şi Phoenix, care a contat pentru prima fază a Cupei României la masculin. Chiar dacă au pierdut categoric în tur la Galaţi, scor 47-80, dinamoviştii au încercat imposibilul, au început bine şi s-au aflat în avantaj, scor 12-5 (min. 7). Americanii Gugino şi Miller şi-au luat rolul în serios, au sunat adunarea şi lucrurile au intrat pe făgaşul normal, Phoenix adjudecându-şi primul sfert cu 26-21. Partida a continuat după acelaşi scenariu şi băieţii conduşi de Florin Nini şi Bogdan Bălănică şi-au mărit avantajul: 44-35 (min.20). Repriza a doua a început cu un and one marca Melnic iar căpitanul Tony Gugino a urcat scorul la 49-35. Bucureştenii au mai avut o zvâcnire cu un ecart de 7-0 dar echipa gălăţeană şi-a făcut bine temele iar Cameron Rundles a scuturat plasa din afara semicercului şi a stabilit scorul final: 86-69. Phoenix a folosit lotul: Melnic (9 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepţii), Gugino (17 p, 11, 3, 5), Miller (22 p, 4, 3, 3), Rundles (12 p, 3, 3, 1), Măciucă (5 p, 1, 1, 0), Petrişor (10 p, 2, 5, 2), Pavlovic (6 p, 4, 3,0), White (5 p, 1, 0, 0), Andrei. Cu 166-116 la general, echipa noastră accede la turneul final al Cupei României, pentru a doua oară consecutiv.