23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la CSU sunt campioane naţionale şi la maraton

La Bucureşti au avut loc duminică două competiţii atletice de anvergură. De fapt a fost vorba de două în una: Maratonul Internaţional Bucureşti, care a inclus şi Campionatul Naţional de Maraton. Galaţiul a fost reprezentat de o delegaţie de şase sportivi de la CSU, însoţiţi de antrenoarea Veronica Marinescu. Fetele au respectat tradiţia şi au adus în vitrina clubului sportiv Universitatea un nou titlu de campioane naţionale în proba pe echipe. La individual, o evoluţie foarte bună a avut-o Maria Magdalena Luca, care a urcat pe treapta a treia a podiumului, cu rezultatul: 3:00:10:00. Echipa gălăţeană le-a avut în componenţă şi pe Ana Maria Petrea, locul IV cu timpul: 3:01:30:00, respectiv Alina Gherasim, locul VII, cu: 3:06:55:00.

La Maratonul Internaţional, clasările gălăţencelor au fost: Luca, locul VII; Petrea, locul VIII şi Gherasim, locul XI. La masculin, cea mai bună clasare a reuşit-o Ionuţ Ghiţă, care a terminat cursa pe locul VII, cu rezultatul: 2:47:26, în timp ce coechipierul său, Ionuţ Florin Enache, s-a poziţionat pe locul XXIV cu timpul: 3:09:21:00. Din păcate, cel de-al treilea atlet gălăţean prezent în concurs, Ciprian Marian Suhanea, a fost descalificat după ce a abandonat şi nu s-a mai putut puncta în clasamentul pe echipe.