25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fără două piese importante: Gugino şi Rundles, Phoenix le-a dat de furcă timp de 30 de minute „granzilor” de la BCM U FC Argeş Piteşti

Lovitură grea pentru echipa pregătită de Florin Nini şi Bogdan Bălănică. Chiar înaintea partidei programată sâmbătă seara în sala Polivalentă Dunărea cu BCM U FC Argeş Piteşti din cea de-a treia etapă a LNBM, americanul Cameroon Rundles, o piesă foarte importantă din angrenaj a refuzat să intre pe teren din cauza întârzierilor salariale. Cum nici căpitanul Tony Gugino nu a putut fi folosit din cauza unei accidentări la mână, antrenorul Florin Nini a început cu 5-ul: Miller, Petrişor, White, Pavlovic, Măciucă. Omologul de pe banca oaspeţilor, Hristu Şapera a replicat cu: Ciotlăuş, Kostoski, Troupe, Nicoară, Agafonov. Phoenix a început curajos, juniorul Măciucă şi Miller au marcat pentru 6-2 (min.4). Imediat Şapera a cerut time-out şi formaţia oaspete s-a trezit, Agafonov şi Troupe au scuturat plasa din afara semicercului şi tabela s-a modificat: 8-14 (min.8). Măciucă a reuşit triţa în ultimele secunde şi vizitatorii au terminat sfertul cu un avantaj de o posesie şi jumătate: 13-16. Cu rezerva de lux Andrei în zi bună sprijinit de Miller, Phoenix a revenit în avantaj: 20-18 (min.14). S-a jucat pe contre, a fost rândul lui Kostoski şi Nicoară să puncteze şi să aducă pe BCM U la conducere: 22-27 (min.17). Chiar dacă gazdele au egalat prin acelaşi Andrei, oaspeţii şi-au păstrat avantajul din primul sfert şi au intrat la vestiare cu plus trei: 29-32. Gălăţenii nu au renunţat niciun moment, au ieşit decişi, Andrei a izbutit două coşuri consecutive de trei puncte şi au condus cu 46-42 (min.27). Echilibrul s-a menţinut, cele două echipe au mers cap la cap. Soarta meciului s-a decis la începutul ultimului sfert, piteştenii au început cu un ecart de 6-0 şi apoi s-au desprins decisiv profitând de greşelile apărute la jucătorii importanţi din tabăra gălăţeană care n-au mai rezistat. Rezultat final: Phoenix Galaţi – BCM U FC Argeş Piteşti 56-69 (13-16, 16-16, 21-19, 6-18). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Miller (14 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, o intercepţie), Petrişor (0 p, 2, 2, 0), White (14 p, 2, 2, 0), Pavlovic (0 p, 7, 1, 1), Măciucă (7 p, 3, 0, 0), Andrei (15 p, 0, 2,0), Hadzifezovic (6 p, 6, 0,0), Melnic - o recuperare, Sabău. Etapa viitoare, echipa noastră va juca la Timişoara cu BC Timba.