24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea se află la un pas de finala campionatului

Weekend nebun la patinoarul artificial. Dunărea şi Corona Braşov au oferit două partide magnifice. Campioana, Corona Braşov dorea să-şi ia revanşa dupa înfrângerea surprinzătoare suferită în primul meci. Lupii de sub Tâmpa au controlat prima repriză a disputei de duminică seara. Obsut a deschis scorul încă din secunda 39, iar Csaba Nagy a majorat avantajul oaspeţilor în minutul 4. Dunărea a încercat să se lupte cu adversara, dar partida părea că se îndreaptă spre un deznodământ firesc. Elevii lui Cornel Chiriţă au ieşit hotărâţi de la vestiare şi Ede Mihaly reduce diferenţa, 1-2. Hocheiştii gălăţeni se reped pur şi simplu peste adversari, dar pucul nu vrea să intre în poarta Coronei. Oaspeţii scapă de iureşul gazdelor şi marchează prin Arpad Mihaly. După două reprize, Corona conducea cu 3-1 şi orice surpriză părea exclusă. Dunarea a jucat extraordinar în repriza a 3-a. Hocheiştii gălăţeni şi-au masat adversarii în propria jumătate, dar golul nu mai venea. A marcat până la urmă ucraineanul Donika în minutul 16, fructificând o superioritate numerică. După numai un minut Szabolcs Szocs a marcat golul de 3-3 şi a aruncat tribunele în aer! Dunărea reuşea să salveze partida şi urma over-time, adică prelungirile. După prima repriză de prelungiri scorul a rămas 3-3. Abia a început repriza a doua de prelungiri şi Nimenko a fructificat o pasă genială a lui Cherneko şi a adus o victorie formidabilă pentru Dunărea. Echipa gălăţeană s-a impus cu 4-3 şi a făcut încă un pas spre finala campionatului. Urmează un meci sau două la Braşov. Echipa gălăţeană mai are nevoie de un singur succes în următoarele 3 partide pentru a disputa finala play-off-ului. Dunărea se află aproape de a disputa în premieră finala campionatului. Cea mai bună performanţă din istoria clubului gălăţean este reprezentată de câştigarea Cupei României în 1988. De atunci echipa gălăţeană nu a mai reuşit nimic notabil. Cu un lot foarte bun şi un antrenor, Cornel Chiriţă, care ştie jocul şi simte ce trebuie să facă, Dunărea poate să câştige unul dintre cele două meciuri de la Braşov şi să-şi îndeplinească obiectivul fixat la începutul sezonului: calificarea în finala campionatului. Galaţiul trăieşte şi respiră hochei în aceste zile, iar investiţiile făcute în echipă încep să dea roade.