Dunărea - Progym: 9-3

Turneul de la Galaţi a început cu un meci care se anunţa dezechilibrat, Steaua - Progym Gheorgheni. Steliştii, cu cei 6 ucraineni în prim plan, au dominat partida, însă harghitenii au oferit o replică energică. Steaua s-a impus până la urmă cu 6-3. A urmat meciul dintre CSM Dunărea şi Sportul Studenţesc. Partida nu a avut istoric. Gălăţenii au dominat categoric şi s-au impus la diferenţa care nu lasă loc la comentarii, 19-1. Ziua a doua a debutat cu partida dintre Steaua şi Sportul Studenţesc. Liderul clasamentului s-a impus cu 22-1, iar spectatorii prezenţi în tribunele patinoarului s-au întrebat dacă studenţii fac antrenamente sau se prezintă direct la meciuri. Ultimul meci al zilei de sâmbătă a fost extrem de interesant. Dunărea şi Progym Gheorghieni au oferit o dispută spectaculoasă. Dunărea a deschis scorul prin Szocs, dar oaspeţii au întors rezultatul prin ucraineanul Kyrychenko 1-2. Gazdele au forţat la maximum. Ucraineanul Donika şi veteranul Cătălin Geru au făcut ca echipa gălăţeană să intre la vestiare în avantaj, 3-2. Repriza secundă a fost echilibrată, însă cei care au marcat au fost gălăţenii. Szocs şi slovacul Palak au dus scorul la 5-2 şi au închis practic disputa. Ultima repriză a însemnat un adevărat recital al gazdelor. Dunărenii au marcat de 4 ori prin Palak, Donika 2 şi Lorincz şi au primit un singur gol de la Daradics. Scor final Dunărea - Progym 9-3. Duminică s-a disputat marele derby Dunărea – Steaua, însă meciul s-a încheiat după închiderea ediţiei. Vom reveni cu rezultatul şi cronica meciului în ediţia de maine.