Dunărea nu a rezistat în faţa Ciucului

CSM Dunărea îşi dorea să învingă SC Miercurea Ciuc. Premisele nu erau însă favorabile echipei pregătite de Marius Trandafir. Gălăţenii pierduseră ambele partide disputate împotriva ciucanilor în acest sezon. SC Miercurea Ciuc se impusese în Cupă cu 7-2 şi în campionat cu 6-2. Gălăţenii veneau însă după un succes obţinut în deplasare, 8-7 cu Progym Gheorgheni. Nici de această dată lucrurile nu au stat altfel. Deşi jucau acasă, hocheiştii de la Dunărea nu au jucat practic nimic în primele 2 reprize ale partidei. Oaspeţii au marcat de 2 ori în prima repriză, prin Molnar şi Gecse. Recitalul ciucanilor a continuat şi în partea secundă, când Farkas, Mihaly de 2 ori şi Tranca au dus scorul la 6-0. Irimia a redus apoi din handicap. Ultima repriză a fost onorabilă pentru CSM Dunărea. Gălăţenii au reuşit să nu mai primească gol şi au marcat o dată prin Geru. Scorul final a fost Dunărea - SC Miercurea Ciuc 2 -6. Prestaţia gălăţenilor a fost dezamăgitoare, dar lotul Dunării nu îi permite să se bată cu echipele de pe primele locuri. Formaţia gălăţeană mai are nevoie de stranieri pentru a completa locurile libere din echipă. Dunărea plăteşte tribut prin aceste rezultate politicii ciudate de alcătuire a lotului şi pregătiri efectuate în vară. Echipa gălăţeană a anunţat lucruri mari în acest sezon, dar toate declaraţiile au rămas la stadiul de vorbe. Cert este că Dunărea este un pic mai bună decât sezonul trecut, progres infim faţă de investiţiile care s-au făcut în echipă. Lupta pentru titlu de campioană naţională la hochei pare a se da sezonul acesta în 3. Steaua a învins cu 7-5 Corona Braşov şi se anunţă o candidată la titlul de campioană. Pentru Dunărea mai rămâne doar locul 4, o poziţie modestă dacă ţinem cont că în liga naţională de hochei participă 6 echipe. Dunărea întâlneşte astăzi de la ora 18:00 pe teren propriu campioana Corona Braşov într-o partidă care va fi găzduită de patinoarul artificial.