Dunărea nu a avut nicio şansă la Braşov

CSM Dunărea nu a intrat resemnată pe patinoarul din Braşov. Chiar dacă întâlnea campioana, formaţia lui Marius Trandafir a dorit să încerce tot ceea ce este posibil pentru a obţine un rezultat cât mai bun. Corona jucase foarte bine în grupele Cupei Continentale unde trecuse de Prizma Riga (Letonia) şi de Dab Docler din Ungaria. Campionii României se înclinaseră în faţa polonezilor de la Sanok după un meci foarte disputat.
Dunărenii s-au prezentat la Braşov fără Bottond Flinta, care s-a accidentat în cursul săptămânii. Corona a controlat jocul şi a marcat de 2 ori în prima repriză prin Peter şi Fodor. În poarta gălăţenilor s-a aflat Otto Onodi, care a limitat proporţiile scorului. Repriza secundă a fost parcă o copie a primei părţi. Braşovenii au forţat doar atât cât este nevoie pentru a mai marca de 2 ori. Antal şi Obsut au dus scorul la 4-0 pentru campioni. Repriza secundă a început cu un nou gol al gazdelor care au punctat prin Filip. A venit şi tresărirea de orgoliu a oaspeţilor, care au marcat de 2 ori prin slovacul Palak. Scorul final, 6-2 pentru Corona a fost stabilit de Klouda. Dunărea a rămas cu o singură victorie în campionat. Echipa gălăţeană va întâlni în următorul meci care se va desfăşura pe 2 noiembrie în deplasare Progym Gheorgheni. Din proiectul care se anunţa grandios nu a rămas decât o amintire palidă. Echipa gălăţeană are în lot doar 3 stranieri deşi regulamentul îi permite să folosească 5 jucători de altă naţionalitate. Dunărea are nevoie de întăriri şi poate de un antrenor experimentat pentru a se putea bate pentru un loc pe podium. În actuala componenţă echipa gălăţeană se poate gândi cel mult la locul 4. Progresul mult anunţat înseamnă în acest moment doar depăşirea lui Progym Gheorgheni, echipă care a pierdut câţiva jucători importanţi în vară.