24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a ratat primul «match ball»

CSM Dunărea a abordat cea de a 3-a partidă a semifinalei play-off fără convingerea că poate încheia disputa încă din acest meci. Campioana Corona Wolves Braşov voia răzbunare după cele două înfrângeri surprinzătoare suferite la Galaţi. Arpad Mihaly a deschis scorul pentru gazde la o gafă de începător al lui Istvan Nagy. Ucraineanul Donika a egalat repede la o pasă a lui Biro. Egalitatea s-a menţinut aproape 5 minute. A fost de altfel singura perioadă a meciului în care cele două formaţii s-au aflat umăr la umăr. Slovacul Saluga a făcut 2-1 cu un şut pe colţul scurt. Corona termină prima repriză cu un avantaj minim, 2-1. Repriza secundă avea să fie de coşmar pentru oaspeţii patinoarului din Braşov. Gazdele au punctat de 3 ori prin Zsok 2 şi Saluga şi au mai ratat cât pentru încă 3 partide! Pasivitatea gălăţenilor ar fi putut fi cauzată şi de faptul că echipa oaspete a venit la Braşov în ziua meciului. Dunărea nu a scăpat numai cu cele 3 goluri încasate în această repriză. Cel mai valoros jucător al Dunării, ucraineanul Dimitri Nimenko, a primit pedeapsă de meci pentru că le-ar fi adresat cuvinte grele arbitrilor. În ce limbă s-o fi adresat Nimenko? Dacă a înjurat în ucraineană, cine o fi înţeles? Oricum, a fost o decizie ciudată, care face ca echipa gălăţeană să nu-l poată folosi pe ucrainean în partida a 4-a. Ultima repriză a fost săracă în goluri. Corona a mai punctat o dată prin Molnár la o gafă a portarului Onodi, iar gălăţenii nu au mai putut să înscrie pentru că Fulop a închis pur şi simplu poarta. Corona s-a impus cu un categoric 6-1 şi a reuşit parţial să se răzbune după cele două eşecuri de la Galaţi. Dunărea nu a părut conectată la meci. Echipa gălăţeană a avut o defensivă inexistentă şi un atac bont. Poate că nici concentrarea elevilor lui Cornel Chiriţă nu a fost la cel mai înalt nivel. Dunărea se află aproape de o performanţă mare, calificarea în finala campionatului, şi ar fi păcat să o rateze după ce a condus cu 2-0 la scorul general. Meciul 4 s-a încheiat miercuri seara târziu. Vom reveni vineri cu amănunte.