23 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a pierdut din nou în faţa Stelei

Ultima zi a turneului de hochei găzduit de patinoarul artificial din Galaţi nu a fost marcată de surprize. În deschidere s-au întâlnit Orogym Gheorgheni şi Sportul Studenţesc. Meciul a fost la discreţia harghitenilor, care s-au impus cu 15-4. Echipa bucureşteană a stabilit un adevărat record negativ la turneul gălăţean. Sportul a marcat 5 goluri şi a primit 58! Cel de-al doilea meci al zilei a fost şi cel mai spectaculos din tot turneul. Dunărea a pornit bine şi Balint a deschis scorul în minutul 4. Steliştii au replicat şi au înscris de 2 ori în mai puţin de 1 minut. Borisenko şi Berdilă i-au adus pe bucureşteni în avantaj. Acesta a fost şi scorul după prima repriză: 1-2. Repriza secundă a fost extrem de disputată. Niciuna dintre cele două formaţii nu a izbutit să introducă mingea în poartă. Totul avea să se decidă în ultimele 20 de minute regulamentare. Dunărea a reuşit egalarea prin slovacul Palak. Reuşita gazdelor a venit într-un moment de superioritate numerică. Ultimele 10 minute au fost dramatice. Iemelianenko a adus Steaua în avantaj după o superioritate numerică, iar Butochnov a stabilit rezultatul final. Steaua s-a impus cu 4-2, însă Dunărea s-a bătut până la capăt. Formaţia gălăţeană şi-a consolidat locul secund. Dunărea nu pare capabilă să învingă Steaua şi va intra cel mai probabil în play-off de pe locul 2. Rămâne de văzut de pe ce poziţie va intra în play-off campioana Corona Braşov pentru a şti care va fi adversara Dunării. Echipa gălăţeană va avea şanse uriaşe să ajungă în finală dacă va întâlni în semifinale Progym Gheorgheni. În cazul în care adversară îi va fi Corona, Dunărea nu va avea nicio şansă.