Dunărea a fost învinsă la scor de Corona

Dunărea a pornit meciul cu Corona cu gândul că nu poate face mare lucru în faţa campioanei. Robert Peter a deschis scorul încă din minutul 1, după care au urmat minute de echilibru. Golul reuşit de Obsut în superioritate numerică a venit ca ceva firesc. Corona şi-a continuat mersul spre victorie şi în repriza a doua, iar Peter în primul minut şi Nagy în minutul 5 au dus scorul la 4-0 pentru campioana României. Veteranul Cătălin Geru a redus din handicap în minutul 12 al disputei, dar reuşita gazdelor nu a reprezentat decât un foc de paie. Repriza a 3-a a aparţinut în totalitate oaspeţilor care au mai marcat de 3 ori prin Pysarenko, Petres şi Marton fără a mai primi vreun gol.
Corona Braşov s-a impus cu 7-1 în faţa unei echipe care a fost victimă sigură. Dunărea a „reuşit” să piardă la diferenţă mai mare pe teren propriu decât în deplasare în faţa Coronei ceea ce arată că echipa gălăţeană se află în regres. Ceea ce se anunţa ca un proiect ambiţios pare a fi un eşec de proporţii. Echipa gălăţeană nu face faţă în meciurile pe care le dispută în faţa celor 3 favorite la titlu, Corona Braşov, SC Miercurea şi Steaua şi va putea ocupa doar cel mult locul 4 la finalul campionatului. Pentru un progres de un singur loc în clasament faţă de sezonul trecut s-au făcut investiţii prea mari în lotul şi pregătirea echipei gălăţene. Dunărea părea a avea un lot competitiv la începutul sezonului şi acum mai are doar 3 stranieri, deşi regulamentul îi permite să aibă 5! Folosirea celor 2 austrieci, Stesinger şi Lakos în câteva partide a părut o chestiune neserioasă, iar rezultatele se văd. Dunărea se bătea sezonul trecut de la egal la egal cu Steaua, iar acum echipa bucureşteană a zdrobit formaţia gălăţeană în meciul direct. Steaua a învins atât SC Miercurea Ciuc cât şi Corona, în timp ce Dunărea a făcut figuraţie în faţa acestor echipe. Echipa gălăţeană nu poate spera decât la cel mult locul 4 într-un campionat în care participă doar 6 echipe şi nu retrogradează nimeni. Situaţia s-ar putea schimba însă la începutul anului viitor când, se pare, lotul va fi întărit cu câţiva jucători străini valoroşi.