20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Doar remiză pentru handbalistele de la CSM Galaţi

Liga Florilor MOL a programat partida CSM Galaţi - Activ Ploieşti, derbiul subsolului clasamentului, ce a contat pentru etapa a 10-a. Partida a fost viu disputată şi a avut două reprize diametral opuse. Prima repriză a fost dominată de echipa antrenată de Alexandrina Soare, care a intrat cu un avantaj de trei goluri la vestiare. Ploieştencele au ieşit mai hotărâte în partea a doua, au revenit şi au egalat. Finalul a fost dramatic, în ultimul minut ambele echipe au avut şansa victoriei, pentru CSM Galaţi a ratat-o Patricia Vizitiu.

„Echipa noastră a muncit foarte mult în apărare, în condiţiile în care Ploieştiul a beneficiat de atacuri de un minut şi jumătate sau chiar două minute. Până la urmă e un punct câştigat, chiar dacă nu putem fi mulţumiţi”, a declarat la finalul partidei, Alexandrina Soare, antrenoarea de la CSM Galaţi. Rezultat final: Activ Prahova Ploieşti - CSM Galaţi 25-25 (10-13). Lotul echipei gălăţene: Emilia Anghel, Anamaria Micu, Roxana Caragea - Cristina Marcu, Cristina Andriţa 3 goluri, Daciana Balaban, Cătălina Cioaric 7 g, Alla Sheiko 3 g, Mădălina Conache 3 g, Ana Maria Lopătaru 1 g, Patricia Vizitiu 6 g, Tamara Bokaric 1 g. După 10 etape, CSM Galaţi ocupă locul 12 cu 7 puncte. Runda viitoare, echipa noastră va întâlni SCM Rm. Vâlcea, pe 23 februarie, de la ora 10.30, în sala Polivalentă din Capitală.