27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Danubius IPJ păstrează cupa la Galaţi după cinci ani

Turneul de Minifotbal şi Fotbal – tenis „Cupa Danubius 21”, organizat de Clubul Sportiv Danubius din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Galaţi, în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru  Sport şi Tineret Galaţi s-a încheiat. La startul competiţiei s-au aliniat 14 echipe de poliţişti , poliţişti de frontieră, jandarmi, pompieri şi lucrători de penitenciare din Republica Moldova şi România: Arad, Bucureşti, Brăila, Buzău, Ilfov, Vaslui şi Galaţi). Danubius IPJ Galaţi a fost repartizată în grupa A, unde a înregistrat rezultatele: 7-2 cu S.N.L.P. (Penitenciarul) Galaţi, 2 - 3 cu Poliţia Ilfov şi 4 -1 Pol. Mun. Tecuci. Echipa gălăţeană a mers ceas şi în fazele superioare: în optimi au câştigat cu A.S. Dinamo Vaslui, scor 2 -0 , în semifinale 1 - 0 cu Poliţia de Frontieră din Republica Moldova, gol Mihai Jireghie din lovitură de la 7 metri, iar in finală, 5 - 0 cu Poliţia Ilfov. Marcatori: Nicuşor Ilie (12 goluri), Adrian Rogojină (3), Mihai Jireghie (2), Cătălin Grigore (2), Ionuţ Cojocaru (1) şi Iulian Bercaru (1). Careul de aşi a arătat astfel: Locul I: C.S. Danubius - I.P.J. Galaţi ; Locul II: Pol. Ilfov ( I.P.J Ilfov), Locul III: Poliţia de Frontieră din Republica Moldova, Locul IV: A.S. Dinamo Brăila. Organizatorii au oferit şi premii speciale: cel mai bun portar, Eugeniu Gorbunov  - Republica Moldova; cel mai tehnic jucător: Dan Răducanu - Ilfov; golgeter: Nicuşor Ilie - Danubius I.P.J. Galaţi. Lotul gălăţean condus de Florin Hodorogea a fost compus din: Nicuşor Măstăcan, Daniel Vicol, Mihai Jireghie, Ionuţ Enache, Cristi Stati, Tiberiu Ciurea, Nicuşor Ilie, Ionuţ Cojocaru, Cătălin Grigore, Adrian Rogojină, Iulian Bercaru. La Fotbal tenis pe primul loc s-a clasat Danubius I.P.J. Galaţi, pe locul II - S.N.P.P.C. Buzău şi pe locul III - Dinamo Brăila.
Comitetul de organizare al turneului: George Căpătan - preşedinte, Adrian Sandu - vicepreşedinte, Marian Nistor - secretar, Gigi Munteanu - director sportiv , Tudorel Anghel , Gheorghiţă Oprea, Ştefan Gohoreanu, Liviu Pitariu.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...