24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Danubius a revenit spectaculos de la -7, dar a pierdut incredibil în ultimele două secunde

Returul Ligii Florilor a debutat cu derbiul Dunării de Jos, HC Dunărea Brăila - CSU Danubius Galaţi ce s-a disputat sâmbătă seara în sala Danubius din oraşul vecin. Publicul numeros prezent în tribună a asistat la un thriler cu două acte. Brăila, împinsă puternic din spate de cei doi arbitri olteni, Gorina şi Melencu, care ne-au scos chiar şi mingea din poartă şi nu au judecat cu aceeaşi unitate de măsură faze similare pe cele două semicercuri, a avut iniţiativa în prima repriză şi s-a desprins la 5-6 goluri. Scenariu s-a repetat şi în primele minute după pauză, gazdele şi-au mărit diferenţa pe tabela de marcaj: 14-7 (min.32) şi 17-10 (min.37) părând că şi-au asigurat victoria. Susţinute de o galerie mică dar inimoasă care s-a făcut auzită din plin, fetele pregătite de Valeriu Costea, cu Elena Şerban, Daciana Balaban, Elena Livrinikj în prim plan au revenit spectaculos, au trecut şi peste un nou moment penibil în care cei doi fluieraşi au dictat eliminare la bancă pentru depăşirea de către Vali Costea a spaţiului tehnic, deşi în aceeaşi situaţie s-a aflat în mai multe rânduri şi tehnicianul de la HC Dunărea, Florentin Pera, care însă a fost iertat, şi au trecut pentru prima oară în avantaj, 19-18 (min.58). Finalul a fost tensionat, Brăila a egalat, CSU Danubius a avut atacul în ultimele 24 de secunde. Deşi antrenorul gălăţean a îndemnat la calm şi răbdare la time-out, lucrurile s-au precipitat, Daci a fost luată în primire de trei adversare, a reuşit să-i paseze lui Livri, care la rândul ei a trimis la Andreea Mihart, liberă pe extremă, mingea a lovit bara, a ricoşat nefericit la Ilyna care a înscris de la 10 metri în ultimele două secunde. „A fost un meci cu două reprize diferite, una în care noi parcă ne-am temut şi una în care am realizat că putem câştiga acest meci. Am făcut un joc de apărare extraordinar, un joc în care toată lumea şi-a dorit, am fost o adevărată echipă care a crezut până la final. Din păcate am pierdut acest meci pe mâna noastră, dar noi ne doream trei puncte. Am mers la risc dar de data aceasta nu ne-a ieşit. Felicit întreaga echipă şi staff-ul pentru atitudinea avută, este un meci după care am primit foarte multe felicitări ceea ce ne arată că putem reuşi lucruri frumoase împreună. Acum nu a fost un rezultat cinstit, dar dacă avem încredere şi dorinţă vor veni şi rezultatele, sportul îţi va da ceea ce doreşti atunci când ai atitudine. Mulţumim şi celor care ne-au susţinut la acest meci şi sperăm că am oferit un spectacol frumos”, ne-a declarat Daciana Balaban, cea mai experimentată jucătoare din tabăra gălăţeană. Rezultat final: HC Dunărea Brăila - CSU Danubius Galaţi 20-19 (12-7). Pentru echipa gălăţeană au jucat: Elena Şerban, Emilia Anghel - Cristina Marcu, Daciana Balaban (2 goluri), Nicoleta Safta (2), Alla Sheiko (3), Andreea Mihart, Andreea Taivan (4), Iulia Stroia, Dajana Jovanovska, Elena Livrinikj (7), Tamara Bokaric (1). CSU Danubius se menţine pe locul 10 cu 12 puncte şi va juca etapa viitoare, pe 3 februarie în deplasare cu AHM Slobozia.