CSU a câştigat un prim derbi pentru promovare

Divizia A la handbal masculin a programat sâmbătă jocurile celei de-a XI-a etape. Derbiul seriei A s-a disputat în sala Polivalentă Dunărea între CSU Galaţi şi HC Argeş Piteşti. Pentru prima dată în acest sezon, publicul gălăţean a avut posibilitatea să vadă un meci viu disputat, asemănător prin încrâncenare cu unul din Liga Naţională. Cele două echipe, cu un joc solid, au alternat la conducere pe tabela de marcaj. Piteştiul s-a desprins la trei goluri, scor 8-5 (min. 17), dar studenţii au revenit şi au restabilit egalitatea până la pauză. CSU a trecut la timonă după pauză, scor 15-13 (min. 37), oaspeţii nu au renunţat şi au marcat de patru ori consecutiv. Finalul a fost dramatic, portarul Florin Andronic a scos senzaţional câteva mingi importante, Alexandru Ciobanu a dat dovadă de sânge rece, iar coechipierul său Vlad Avram a înscris un gol de aur cu 53 de secunde înainte de final. Rezultat final: CSU Galaţi - HC Argeş Piteşti 19-17 (12-12). Antrenorul Mihai Pantea a folosit lotul: Andronic (13 intervenţii), Sora - Avram (1 gol), Şavloschi, Ţigănaşu (1), Bursuc (1), Ionel (1), Şahîn (1),  Lăpuşneanu (3), Moldovanu (4), Poteră, Ciobanu (3), Şerban, Dospinescu (4), Mârşiu, Frangulea. CSU se menţine în fotoliul de lider cu 27 de puncte.