24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi "a ratat" debutul în Liga Florilor

Runda inaugurală din sezonul 2018-2019 din Liga Florilor la handbal feminin s-a încheiat duminică seara în sala sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare cu partida Minaur, nou promovata şi CSM Galaţi. Fetele noastre au marcat primele şi echilibrul s-a menţinut în primele 10 minute. Băimărencele s-au desprins la trei goluri la jumătatea reprizei, gălăţencele s-au apropiat, dar diferenţa la pauză a fost 13-10. Gazdele au marcat primele în partea a doua şi au mărit ecartul pe tabelă, dar CSMG nu a renunţat la luptă şi extrema Lăcrămioara Cîlici, singura noutate din lot după ce Marija Gedroit şi Andreea Pătuleanu s-au pregătit la Galaţi, dar nu s-au înţeles cu noua conducere şi au plecat la Buzău şi Braşov, a egalat la 15 în min.38. Mai mult chiar, peste doar cinci minute, Iulia Stroia ne-a adus în avantaj, dar Minaur a marcat de două ori consecutiv în superioritate numerică pe final şi a tranşat disputa. Rezultat final: Minaur Baia Mare - CSM Galaţi 25-21 (13-10). Antrenorul Valeriu Costea a folosit lotul: Elena Şerban, Roxana Caragea, Emilia Anghel - Cristina Marcu, Cristina Clisu, Daciana Balaban, Lăcrămioara Cîlici (3 goluri), Alla Sheiko, Iulia Stroia (4), Mădălina Conache (1), Cătălina Cioaric (1), Elena Livrinikj (11), Tamara Bokaric (1), Raluca Tănasa, Ana Maria Gogu. Etapa viitoare, CSM va juca primul meci în faţa propriilor suporteri, pe 9 septembrie, în sala Dunărea, de la ora 18.00, cu HC Zalău.