27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cristi Boboc şi Ionuţ Apostu, primii campioni de la CSU Galaţi în 2017

Sala de atletism din cadrul Complexului Naţional Lia Manoliu a găzduit sâmbătă şi duminică Campionatul Naţional pentru seniori şi tineret, Cupa de Cristal. CSU Galaţi a trimis în luptă doi atleţi şi ambii s-au întors acasă cu medalii. Un rezultat excelent l-a realizat Cristi Nicuşor Boboc, sportiv cu dublă legitimare, CSU Galaţi - Farul Constanţa, care a devenit campion naţional în proba de triplusalt cu un rezultat de 16,16 m. De subliniat faptul, că Boboc a reuşit să-l depăşească pe celebrul Marian Oprea, atlet cu participări la Europene, Mondiale şi Jocuri Olimpice. „Acest concurs a fost unul dintre cele mai frumoase din cariera mea sportivă. Ieri, pe 18 februarie am trăit cele mai frumoase clipe alături de antrenorul meu Daniel Cojocaru şi de cei care m-au susţinut şi au avut încredere în mine, este primul meu titlu de Campion Naţional la Seniori. Vreau să menţionez că deşi l- am învins pe Marian Oprea, el, pentru mine va rămâne tot campionul României”, ne-a declarat Cristi Boboc.
Surpriza competiţiei a constituit-o juniorul Ionuţ Apostu, sportiv cu dublă legitimare, CSS Tecuci - CSU Galaţi, antrenor Irinel Coman, care a cucerit titlul de campion naţional la tineret şi vicecampion la seniori, unde a fost învins de olimpicul Andrei Gag, la greutate, cu un rezultat de 16,97 metri. „Mă simt extraordinar, mi-am dorit foarte mult acest titlu de campion naţional la tineret, deoarece sunt încă junior I, iar medalia de argint la seniori a fost neaşteptată. M-am mobilizat foarte bine la acest concurs, având morarul ridicat după Balcaniada de sală la juniori I din Turcia unde am obţinut medalia de bronz cu „personal best”, ne-a declarat Ionuţ Apostu.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...