27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Colegiul Naţional Vasile Alecsandri, vicecampion la Olimpiadă... de badminton

Sala de sport de la Şcoala generală George Bacovia din Bacău a găzduit în weekend faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la badminton echipe gimnaziu. Cele opt echipe calificate au fost repartizate în două grupe: Bucureşti, Berceni - Prahova, Vâlcea, Cluj respectiv Timiş, Bacău, Galaţi, Sibiu. Reprezentanta Galaţiului, Colegiul Naţional Vasile Alecsandri, a avut o evoluţie foarte bună, a surprins pe toată lumea şi s-a clasat în final pe locul doi. Finala cu Berceni a fost dramatică, la scorul de 2-2, în meciul decisiv la feminin, gălăţeanca a condus cu 17-12 în setul decisiv dar n-a fost suficient şi medaliile de aur au plecat spre Prahova. Rezultatele înregistrate: 3-2 cu Timiş, 3-2 cu Bacău, 3-2 cu Sibiu, 3-1 cu Bucureşti, în semifinală şi 2-3 cu Berceni, în finală. Componenţa echipei gălăţene îndrumate de profesorii Valeriu Costea şi Florin Gheţău şi sfătuite de antrenorul Dorel Badiu a fost: Ariana Alexa, desemnată de organizatori MVP-ul turneului final, Alexandra Ioana Ilie, Dragoş Octavian Gherasim, Mihai David. De remarcat că CNVA Galaţi a participat şi anul trecut la faza finală, unde a ocupat locul VI, în condiţiile în care a evoluat în formulă incompletă după accidentarea lui Dragoş Gherasim. O performanţă deosebită, care demonstrează că şcoala şi sportul pot face casă bună.

Peste 1300 de pompieri, militari şi jandarmi acţionau joi, 26 septembrie 2024, cu 200 de utilaje p ...