21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cârjan a calificat Dunărea în ultimul minut
Cupa României a programat marţi după-amiază partidele din cea de-a IV-a fază. Pe terenul de la Baza sportivă „Zoltan David”, în prezenţa unui public numeros, s-a disputat derbiul gălăţean dintre Oţelul II şi FCM Dunărea. Antrenorul Dorinel Munteanu a trimis ca întăriri mai mulţi jucători la satelit: Brăneţ, Skubici, Benga, Al. Iacob, Novac, Chavez şi Punosevac. În aceste condiţii, oţelarii au controlat destul de clar primele 45 de minute. Punosevac a fost înger şi demon pentru echipa sa după ce a deschis scorul în min. 32 punând latul la centrarea perfectă a lui Skubic, dar a şi ratat alte două ocazii, una uriaşă, singur cu portarul. La reluare, dunărenii au preluat iniţiativa, demonstrându-şi plusul de experienţă. Momentul psihologic s-a petrecut cu 14 minute înainte de final când mai întâi Punosevac a tratat cu superficialitate o fază de 2-0, pentru ca imediat pe contraatac Chelaru să fie cosit în celălalt careu de Iacob, care a şi primit cartonaş roşu pentru intervenţia sa, iar Cucu să restabilească egalarea din penalti. După mai multe ocazii ratate de Cucu, Marin, Vali Munteanu şi Chelaru, Cârjan, jucător crescut în curtea Oţelului, a evitat prelungirile, înscriind golul victoriei în ultimul minut. Rezultat final: Oţelul II - Dunărea 1-2 (1-0). Au marcat: Punosevac (min. 32) respectiv Cucu (min. 76 din 11 metri) şi Cârjan (min.90). Formaţii: Oţelul II (antrenori Dan Dobai şi Tudorel Pelin): Brăneţ - Skubic, Al. Iacob, Benga, Murgoci - Crişan (min. 59 Pop), Chebac - Novac, Chavez (min. 76 Manea), Negoescu - Punosevac; Dunărea (antrenori Viorel Tănase şi Eugen Baştină): Pârvu - Cristescu, Marin (min. 64 Chelaru), Velescu, D. Popescu - Cucu, Cioinac - Bârlădeanu (min. 68 Enache), Avram (min. 52 Eni), V. Munteanu - Cârjan. Dunărea s-a calificat astfel pentru faza a V-a a competiţiei.
Declaraţie:
Viorel Tănase - antrenor Dunărea: „După ce s-a întâmplat la Viitorul, era foarte importantă o victorie azi, pentru moralul echipei, îi felicit în special pentru repriza a doua. Oţelul a dominat în prima repriză, şi-a creat vreo trei situaţii de a marca, dar zic că repriza a doua ne-a aparţinut în totalitate şi s-a văzut echipa mai matură şi mai bine pregătită fizic, pe finalul meciului, când ne-am creat multe ocazii pe superioritate numerică în benzi. Important este că am câştigat şi moralul băieţilor a revenit la normal. Obiectivul pentru Cupă este să aducem o echipă de Liga I, s-o învingem şi după aia mai vedem”.