25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Băieţii de la CSU Danubius au învins olimpicii braşoveni, fetele au cedat la Roman
Sâmbătă a debutat Divizia A la handbal masculin. CSU Danubius Galaţi a primit vizita în sala Polivalentă Dunărea celor de la CSU Centrul Naţional Olimpic pentru Tineret din Braşov, echipă mutată din seria B. Cu un lot remaniat serios faţă de sezonul precedent, gălăţenii au început cu frâna de mână trasă şi au permis echipei braşovene să se afle în avantaj pe tabelă aproape 30 de minute. Cea mai mare diferenţă am consemnat-o în min.13, scor 3-9. Treptat CSU Danubius a intrat în meci, a început cursa de urmărire, Bursuc a egalat la 14 în minutul 27 pentru ca Olaru să-şi aducă pentru prima oară echipa în avantaj la ultima fază, 16-15 după ce a transformat o aruncare de la 7 metri. Gălăţenii au ieşit montaţi de la vestiare şi după reuşitele lui Şimo şi Ionel s-au desprins la trei goluri. Tinerii handbalişti de la Centrul Olimpic nu s-au predat, au revenit şi au egalat situaţia. Finalul a fost cu nervi mulţi, braşovenii foarte arţăgoşi şi iritaţi depe bancă de proprii antrenori, au început să provoace şi să faulteze dur, studenţii gălăţeni au dat dovadă de maturitate, nu s-au prea băgat în clinciuri şi şi-au asigurat după golul lui Frangulea victoria cu cinci minute înainte de final. CSU Danubius - CSU CNOT Braşov 29-27 (16-15). Antrenorul Florin Andronic a folosit lotul: Ungureanu, Gavrilă, Gâţă - Prună, Olaru (5 goluri), Frangulea ((7), Petrache ((1), Bursuc (6), Şahîn (3), Ghenghea, Chiriac (2), Ionescu, Ionel (2), Şimo (3).
Tot sâmbătă, în cea de-a treia etapă din Liga Naţională, CSU Danubius a jucat în deplasare cu HCM Roman. Gălăţencele au început foarte slab şi au permis romaşcancelor să conducă cu 9-1 şi 15-5. Gălăţencele au avut câteva momente bune, au dat impresia că pot reveni după ce au marcat şapte goluri consecutive dar a fost doar un foc de paie. Rezultat final: HCM Roman - CSU Danubius 25-17 (15-10). Pentru învinse au marcat: Livrinikj (7), Taivan (3), Balaban (2), Sheiko (2), Marcu (1), Safta (1), Mihart (1).