Arcada leagă două victorii consecutive

În weekend s-au disputat meciurile din cea de-a VI-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. CS Arcada Galaţi a avut o deplasare lungă la Dej unde a întâlnit Unirea, un adversar incomod. Antrenorul Marian Apostu s-a dovedit din nou „prezicător”, după ce la finalul primei victorii de pe teren propriu din runda precedentă cu VCM LPS Piatra Neamţ, scor 3-0, declara că echipa sa va merge după puncte la Dej. Gălăţenii au intrat bine în meci, au condus cu 8-6 la primul time-out tehnic, dejenii au preluat apoi conducerea, scor 16-14, dar băieţii noştrii au fost mai motivaţi pe final şi şi-au adjudecat primul set. Din păcate, seria evoluţiilor oscilante a continuat pentru Arcada şi Unirea a restabilit egalitatea, impunându-se la 11 puncte diferenţă. Echipa gălăţeană şi-a valorificat experienţa superioară, a revenit în avantaj şi chiar putea pleca acasă cu toate punctele puse în joc, după ce a condus până la punctul 22 în setul IV. Gazdele s-au agăţat şi au împins meciul în decisiv. Tie-break-ul a fost dramatic, Arcada a condus cu 14-10, Unirea a salvat patru mingi de meci, dar în cele din urmă Zeiţa Fortuna a făcut dreptate şi a înclinat balanţa în favoarea echipei mai valoroase. Unirea Dej - Arcada Galaţi 2-3 (-23, 14, -19, 24, -14). Echipa gălăţeană a folosit formula: Bartha, Paşcan, Radovici, Cosici, Zupanc, Cristudor - Ghimeş (libero). Au mai evoluat: Dragomir, Martin, Dumitrache, Pârvu - libero. Celelalte rezultate: CSVM Zalău - CVM Tomis Constanţa 0-3, SCMU Craiova - Phoenix Şimleu Silvaniei 3-0, Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0, VCM LPS P.Neamţ - Banatul Caransebeş 3-0, Steaua Bucureşti - CSM Agronomia 3-1. După şase etape, Arcada se află pe locul VIII cu 7 puncte şi va disputa următorul joc cu Steaua pe teren propriu (22 noiembrie, ora 17.00).