Arcada are rău de înălţime

Cuplajul programat sâmbătă în sala Polivalentă Dunărea a fost deschis de partida CS Arcada Galaţi - CSM Bucureşti, din prima etapă a returului Diviziei A1 la volei masculin. Derbiul rundei dintre formaţiile clasate pe locurile V respectiv VI nu s-a ridicat la un nivel tehnic ridicat, s-au comis multe greşeli de ambele părţi, presiunea pe umerii jucătorilor a fost mare, dar a fost plin de suspans, ţinând publicul cu pulsul ridicat. Băieţii lui Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au început mai bine şi au condus la primul time-out tehnic, scor 8-5. Aşa cum deja ne-am obişnuit, a urmat o cădere, CSM-ul a profitat şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj şi chiar şi-a adjudecat primul set. Cu Cristi Barha la pupitru, Mişu Dumitrache şi Ivan Cosici, eficienţi atât în apărare cât şi în atac, Arcada şi-a ridicat nivelul jocului şi şi-a adjudecat clar următoarele două seturi. Momentul psihologic al meciului a fost cel de-al patrulea set care s-a întins pe durata a 35 de minute. Bucureştenii au condus cu 9-4, 13-11, 18-14, 20-18 şi 24-22, dar s-au văzut prea repede cu setul în traistă, gălăţenii s-au agăţat au salvat şase mingi de 2-2 şi au irosit una de meci, la 29-28. CSM a restabilit în cele din urmă egalitatea şi a împins partida în decisiv. Thrilerul a continuat şi în tie-break, scorul a oscilat: 1-3, 2-4, 7-5, 8-6, 8-12, 11-12, 13-15. După o evoluţie cu suişuri şi coborâşuri, echipa gălăţeană nu obţine decât un punct şi face rocada cu adversara sa în clasament. De remarcat, că Arcada pierde al doilea joc cu 2-3 într-o săptămână. Rezultat final: Arcada - CSM 2-3 (-21, 20, 18, -30, -13). Echipa gazdă a folosit formula: Bartha, Cristudor, Radovici, Dumitrache, Zupanc, Cosici - Ghimeş, libero. Au mai evoluat: Paşcan, Cerşemba, Martin, Pîrvu -libero. Celelalte rezultate: ACS VM Zalău - Steaua 3-2, Unirea Dej - SCMU Craiova 2-3, VCM LPS Piatra Neamţ - Dinamo 1-3, Tomis Constanţa - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1, VC Banatul Caransebeş - Phoenix Şimleu Silvaniei 2-3. Arcada a coborât pe locul VI cu 17 puncte şi va juca etapa viitoare, tot pe teren propriu, cu ACS Volei Municipal Zalău (24 ianuarie), ora 14.45.