Arcada a învins până la urmă şi a urcat pe locul cinci

Sâmbătă s-a tras cortina peste turul Diviziei A1 la volei masculin. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit partida CS Arcada Galaţi - Phoenix Şimleu Silvaniei. Cu destule emoţii în ultimele două seturi, echipa gălăţeană a reuşit să se despartă de suporteri printr-o victorie de trei puncte. Bartha şi colegii lui şi-au adjudecat uşor primele două seturi şi toată lumea a sperat la o victorie scurtă. Oaspeţii nu au fost de acord, au renăscut din propria cenuşă şi au revenit pe tabela de marcaj. Soarta partidei s-a decis în setul patru, unul dramatic, cu răsturnări de situaţie interesante. Phoenix a condus cu 8-4 la primul time-out tehnic, la Arcada a intrat Mişu Dumitrache care a sunat adunarea. De la 10-10, oaspeţilor le-a tremurat serios mâna şi echipa gălăţeană a profitat, cu şapte puncte consecutive, care au tranşat disputa, cu emoţiile de rigoare după ce adversarii au egalat la 23. Scor final: Arcada -Phoenix 3-1 (17, 18, -17, 23). Formula folosită de antrenorii Marian Apostu şi Nicu Harabagiu: Bartha (Martin), Cristudor, Radovici (Cerşemba), Paşcan (Dumitrache), Zupanc, Cosici -Ghimeş (Pârvu) -libero. Celelalte rezultate înregistrate în cea de-a XI-a etapă: CSM Bucureşti - ACS Volei Municipal Zalău 1-3, VC Banatul Caransebeş - Ştiinţa Explorări Baia Mare 2-3, Tomis Constanţa - Dinamo Bucureşti 3-0, VCM LPS Piatra Neamţ - SCMU Craiova 2-3, Unirea Dej - Steaua Bucureşti 3-0. Echipa gălăţeană a încheiat prima jumătate a sezonului regulat pe locul V cu 16 puncte. Primul joc oficial din 2015 pentru gălăţeni va fi pe 10 ianuarie în deplasare cu Tomis Constanţa (Cupa României, faza sferturilor de finală, manşa tur) iar apoi pe 17 ianuarie va începe returul, cu partida Arcada -CSM Bucureşti.