15 medalii europene pentru ACS Triumf Dojo. Crina Bianca Stase, dublă campioană europeană

450 de sportivi şi oficiali au participat în weekend la cea de-a noua ediţie a Campionatului European de Karate Kyokushin Open ce a avut loc în sala Transilvania din Sibiu. Concursul a fost rezervat practicanţilor karatelor cu vârsta cuprinsă între 4-59 ani din România, Ungaria, Serbia, Grecia, Ucraina, Republica Moldova, Elveţia. A.C.S. Triumf Dojo Galaţi - instructor Adrian Stase, a participat cu nouă sportivi care au obţinut rezultatele: Dumitrache Ştefan - locul I la kata şi locul III la kumite, Stase Crina- Bianca - locul I la kata şi locul I la kumite, Mitrea Eduard - locul III la kumite şi locul III la kata, Balaban Sara - locul III la kumite şi locul III la kata, Coman Miruna - locul II la kata şi locul III kumite, Spiridon Raluca - locul III la kata şi locul II kumite, Năstase Darius - locul II la kumite şi locul II la kata, Vicleanu Andrei - locul III la kata, Vasile Maia - locul V la kata şi locul VI la kumite. „Merg cu drag la toate competiţiile. Îmi place să lupt. Am fost 8 la proba de kata şi 5 la kumite. Mă aşteptam să fie greu. Sportiva din Serbia bine pregătită şi avantajată de înălţime şi greutate. Ştiam că dacă ajung la cântar sunt mai uşoară, aşa că am luptat cele două reprize cu gândul că va ceda fizic şi asta s-a văzut în a doua repriză. A fost greu, dar şi frumos. Primul meci a fost uşor. Ştiam că lupt cu o româncă, aşa că nu mi-am făcut probleme. La proba de kata am avut emoţii, dar am învins”, ne-a povestit dubla campioană europeană Crina Bianca Stase.