Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albiţa efectuează cercetări în privinţa unui bărbat cu cetăţenie R. Moldova asupra căruia a fost descoperit un permis de conducere ucrainean, ce s-a dovedit a fi fals.
"În data de 13 martie a.c., în jurul orei 12.45, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa - ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, pasager într-un autocar, un bărbat cu cetăţenie R. Moldova, în vârstă de 29 de ani. În baza profilului de risc, s-a procedat la efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport şi persoanei, ocazie cu care poliţiştii de frontieră au descoperit asupra tânărului un permis de conducere similar celor eliberate de autorităţile din Ucraina, pe numele său. În urma verificărilor specifice efectuate, s-a stabilit că permisul descoperit nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind fals. Cu privire la cele constatate, tânărul a declarat că a primit cadou documentul în cauză, de la un prieten, pe când se afla la muncă în Cehia şi că a decis să-l păstreze ca suvenir", potrivit ITPF Iaşi.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.