07 OCTOMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a câştigat după ce a reuşit o primă repriză foarte bună

Partida care a deschis runda 8 din Superligă dintre SC Oţelul şi Sepsi a început cu un minut de reculegere în memoria fostului jucător, antrenor şi conducător gălăţean Valentin Ioviţă care a decedat prematur la mijlocul în această lună. Oaspeţii au avut lovitura de începere dar imediat roş-alb-albaştri au făcut pasul în jumătatea adversă. Băieţii lui Dorinel Munteanu au început tare şi au irosit o ocazie importantă încă din min.5 când lovitura liberă executată de Cisotti a fost reluată cu capul de Zivulic dar portarul lui Sepsi a respins în extremis în corner. Peste alte cinci minute, o acţiune frumoasă pe traseul Maciel -Cisotti -Pop a fost irosită de ultimul după un şut complet aiurea. Cei de la Sepsi au încercat să intre în meci dar reduta gălăţeană nu s-a clătinat. Oţelarii şi-au concretizat dominarea şi pe tabela de marcaj în min.22: Cisse l-a deschis foarte bine în adâncime pe Cisotti care a avut un şut centrare respins în faţă de Niczuly iar Alex Pop a fost pe fază şi a reluat în plasă. Gazdele au continuat să atace şi în min.27 au ratat o şansă uriaşă pentru 2-0: după o combinaţie Maciel -Cisotti, căpitanul Oţelului a şutat din careu, portarul de la Sepsi a respins iar Lameira a ratat execuţia. Echipa vizitatoare a replicat palid şi abia în min.33 am consemnat un şut al lui Ştefan. Echipa gălăţeană şi-a dublat avantajul pe tabelă cu două minute înainte de finalul primei reprize, Maftei a centrat de pe dreapta, doi fundaşi de la Sepsi au luftat şi Pop a fost din nou omul potrivit la locul potrivit. Covăsnenii au ratat şi ei o ocazie importantă pe finalul primului act prin Kallaku. Antrenorul neamţ Storck a făcut trei mutări la pauză, a început ploaia şi Sepsi s-a instalat în jumătatea noastră şi a încercat să revină în meci. Atacantul Debeljuk a irosit prima oportunitate după reluare. În min.58 Cosmin Matei a fost aproape de gol iar peste alte două minute Coman l-a imitat. Portarul Popescu s-a remarcat în min.63 când a respins şutul lui Alimi. Oţelul a fost forţată să facă pasul înapoi, Dorinel Munteanu a introdus forţe proaspete pe teren, defensiva a rezistat iar ieşirile pe contraatac au creat pericol. Teles a marcat în prelungiri golul 3 dar reuşita sa a fost anulată pentru offside. Scor final: SC Oţelul Galaţi - Sepsi Sf.Gheorghe 2-0 (2-0).