Victorie cadou pentru Gabi Dalaban

Caravana Ligii I la futsal a pornit la drum în sezonul 2014-2015. Balul a fost deschis sâmbătă la prânz în sala Polivalentă Dunărea, unde s-au întâlnit United Galaţi şi Dunărea Călăraşi. Oaspeţii, care pe ultima sută de metri i-au înregimentat pe internaţionalii Safar şi Răducu, însoţi de toate persoanele oficiale din conducerea clubului, au venit pe cai mari dar ca de fiecare dată în ultimii doi ani au plecat cu coada între picioare. Partida a fost viu disputată, cele două echipe au jucat tacticizat şi au încercat să se surprindă reciproc. Antrenorul David Asandei a ales tactica potrivită, şi-a aşezat bine echipa în teren, iar cele două achiziţii Jovanovic şi Burdujel au confirmat încrederea acordată. Prima repriză a fost la discreţia echipei gălăţene, dar totuşi faţă de cum au decurs ostilităţile pe teren, diferenţa la pauză a fost cam mare. Apostol a deschis scorul în min.4, după ce a deviat norocos şutul lui Cojoc, iar apoi Ivan (min.12) deşi căzut şi Crăciun (min.15) au majorat diferenţa. Ultimul gol al primului mitan a fost izbutit de Tudose (min.18) cu o execuţie spectaculoasă. Cei de la Dunărea şi-au creat ocazii importante „rezolvate” de portarul Petrişor Toniţă, care a fost convocat la Naţionala României pentru dubla amicală din deplasare cu Spania (16-17 septembrie). Oaspeţii au încercat să revină şi în repriza a doua, dar Ivan, care a evoluat accidentat, a reuşit dubla şi practic a încheiat socotelile. Pe final, Dunărea a marcat de două ori şi a limitat proporţiile eşecului. Rezultat final: United - Dunărea 5-2 (4-0). O victorie importantă pe care băieţii i-au făcut-o cadou lui Gabi Dalaban, un apropiat şi sponsor al echipei. Lotul folosit: Toniţă - Cojoc, Ivan, Jovanovic, Apostol, Tudose, Crăciun, Burdujel, Iorga. United va juca etapa viitoare în deplasare cu CSMS Iaşi (11 septembrie).