United termină turul în careul de aşi
Liga I la futsal a intrat în vacanţă. Echipa gălăţeană United a încheiat prima parte a sezonului regulat cu două victorii obţinute în doar 72 de ore. După victoria logică de la Focşani, cu Galactic, scor 4-0, marcatori: Laşcu (2), Stoykov şi Apostol, echipa patronată de Toader Ştefu a jucat la Călăraşi cu Dunărea. Deşi gazdele au condus cu 1-0, gălăţenii au revenit spectaculos, portarul Păduraru s-a remarcat cu intervenţiile sale ce le-au dat încredere coechipierilor şi au reuşit să-şi ia revanşa după ce sezonul trecut au fost eliminaţi surprinzător de călărăşeni înainte de semifinale. „A fost un meci extrem de disputat. Am ratat foarte mult în prima repriză, dar după pauză am avut altă evoluţie. Ne-am distanţat la 3-1, iar gazdele au mai înscris abia în ultima secundă a partidei. Mă bucur că am încheiat cu o victorie turul de campionat. Una peste alta, pot să spun că sunt mulţumit de evoluţia băieţilor în acest tur de campionat. Important este să ne clasăm între primele 4 echipe pentru a putea avea un adversar facil în play-off. Dacă ne vom clasa între primele 4 am avea de asemenea avantajul de a disputa partida decisivă pe teren propriu. Îmi doresc, de asemenea, să fim feriţi de accidentări în special în play-off”, a concluzionat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Dunărea - United 2-3 (1-0). Au marcat pentru învingători: Laşcu, Cireş şi Bâgu. United încheie anul pe locul IV cu 24 de puncte.