02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prologul etapei a V-a din Liga I la futsal a avut loc marţi seară în sala Siderurgistul şi a adus faţă în faţă formaţiile United şi ACS Odorheiul Secuiesc. Din păcate, ora nepotrivită, apropiată cu startul partidei România - Olanda, din preliminariile Campionatului Mondial Brazilia 2014, a adus în tribune mai puţini spectatori ca de obicei. Oaspeţii au venit la Galaţi din postura de lider, fiind neînvinşi la ora jocului. Chiar dacă l-au avut pe Cojoc tot în tribună şi pe Tănăsilă cu o ruptură suferită la ultimul antrenament, băieţii lui David Asandei s-au mobilizat, s-au concentrat în apărare şi şi-au făcut misiunea uşoară. Pressingul agresiv şi-a arătat roadele, oaspeţii n-au făcut faţă şi primul gol a căzut în min. 9, autor Moldoveanu. Peste alte cinci minute a fost rândul lui Apostol să finalizeze o acţiune colectivă, cei din Odorhei au replicat cu două bare şi la pauză tabela de marcaj a arătat 2-0. Ostilităţile au continuat la fel şi în partea a doua: Buleandră, din lovitură liberă şi Curteanu, după o acţiune personală, au mărit avantajul pentru United. Oaspeţii au riscat scoţând portarul şi au izbutit golul de onoare, dar căpitanul Bâgu a închis tabela cu o reuşită din propria poartă. Rezultat final: United - ACS Odorheiu Secuiesc 5-1 (2-0). „Un meci bun în care apărarea a funcţionat aşa cum ne-am propus. O victorie importantă pentru noi şi vreau să-i felicit pe băieţi pentru cum au luptat şi s-au dăruit”, a precizat la final antrenorul David Asandei. Lotul folosit: Toniţă - Ivan, Moldoveanu, Bâgu, Apostol, Popliacă, Curteanu, Tudose, Buleandră şi Ilie. Celelalte rezultate ale etapei: KSE Tg. Secuiesc - Dava Deva 4-2, ACS Smart Ionescu - Clujana Cluj 6-3, Inter Teliu Braşov - Spicom Sf. Gheorghe 7-7, CSMS Iaşi - City'us Tg. Mureş 2-9. United a urcat pe locul VI cu şase puncte şi va juca etapa viitoare duminică la Clujana Cluj.