03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a revenit cu o victorie spectaculoasă în campionat

După eliminarea din Main Round-ul UEFA Futsal Champions League, United Galaţi a revenit marţi seara pe parchetul din sala Polivalentă Dunărea pentru partida cu Luceafărul Buzău, din cea de-a 6-a etapă a Ligii 1 la futsal. Din cauza oboselii, tigrii lui Florin Ignat nu au turat la maxim motoarele, buzoienii au dat o replică consistentă şi a rezultat un joc spectaculos, cu 19 goluri, multe ocazii şi faze electrizante. Luceafărul a început curajos şi a condus de două ori pe tabela de marcaj: 1-0 şi 3-2, dar experienţa superioară a echipei gălăţene şi-a spus cuvântul. United a condus cu 7-4 la pauză.
Oaspeţii au marcat primii şi în repriza a doua, după care campioana României a apăsat acceleraţia şi a marcat de patru ori consecutiv şi scorul a devenit 11-5. Finalul a fost plin de goluri şi partida s-a încheiat cu 12-7. Au marcat pentru echipa gălăţeană: Dudău 2 goluri, Boşneagă, Araujo 5 g, Cojocaru 3 g, Crişan. Antrenorul Florin Ignat, care a rămas doar pe bancă, a început cu formula: Cârdei - Dudău, Crăciun, Crişan, Boşneagă. Au mai intrat: A.Sasse, Araujo, Cojocaru, Deiby. Din lot au mai făcut parte: Toniţă, menajat, şi juniorii Tudor şi A.Cireş. *sursa foto: Sportul Ilustrat