24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut bătălia cu Spicom dar rămâne în cărţi pentru podium
Sala sporturilor din Sf. Gheorghe a găzduit luni seara partida Spicom - United, din penultima etapă a sezonului regulat a Ligii I la futsal. Aşa cum am anticipat, jocul a fost spectaculos, cu multe faze de poartă, goluri, penaltiuri, ocazii şi dramatism. Cu armada spaniolă pe teren, Spicom a reuşit să-şi valorifice avantajul terenului propriu şi să obţină o victorie poate nesperată care le dă şanse mari să urce în clasament şi să prindă un culoar favorabil în play-off. „A fost un meci greu aşa cum de altfel ne-am aşteptat. După cum s-au desfăşurat ostilităţile, consider că nu trebuia să pierdem. Cel puţin în prima repriză, Spicom a fost pragmatică, a ajuns de patru ori la poarta noastră şi am primit trei goluri. Toniţă a prins o zi slabă, iar Jovanovic a făcut două greşeli nepermise pentru experienţa lui care ne-au costat. Am ratat foarte mult din toate poziţiile. Apoi în partea a doua, am mai încasat două goluri uşoare. Cu opt minute înainte de final, la scorul de 1-5 am atacat cu 5 jucători, am revenit prin trei goluri consecutive, puteam să egalăm şi chiar să întoarcem soarta meciului în favoarea noastră, dar Ghercioglo a irosit trei ocazii imense, dintre care una cu poarta goală. Sâmbătă, va fi meciul decisiv pe teren propriu cu City\'us, avem nevoie de victorie pentru a termina sezonul regulat pe podium”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Spicom - United 5-4 (3-1). Pentru gălăţeni au marcat: Ajala (2), Tudose, Ghercioglo. Lotul folosit: Toniţă, Păduraru - Apostol, Burdujel, Jovanovic, Tudose, Ivan, Ajala, Ghercioglo, Crăciun, Cireş. Echipa gălăţeană se menţine pe locul IV cu 40 de puncte şi va juca în ultima etapă din sezonul regulat pe teren propriu cu City\'us Tg. Mureş (28 martie, ora 18.00).