05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a luat o opţiune importantă pentru locul patru
Cea de-a XVIII-a etapă din Liga I la futsal a debutat vineri seara, cu partida dintre Dava Deva şi United Galaţi. Băieţii lui David Asandei au pregătit foarte bine acest joc, şi-au luat toate măsurile de precauţie pentru a tăia din faşă elanul gazdelor şi în aceste condiţii nu au avut prea mulţe emoţii în a obţine o nouă victorie, cea de-a treia consecutivă. „Aşa cum anticipam, am întâlnit un adversar incomod, care acasă câştigase cu Iaşiul şi Clujul. Un joc disputat, am avut norocul că am marcat primii, iar apoi am condus şi cu 3-0 deşi nu l-am putut folosi nici pe Moldoveanu, care s-a ales cu o entorsă la ultimul antrenament. Devenii au redus diferenţa până la pauză iar apoi au avut momente bune, portarul Toniţa a avut patru intervenţii care ne-au ajutat foarte mult. A fost un joc echilibrat, am reuşit golul patru cu şapte minute înainte de final iar apoi gazdele s-au predat definitiv. O victorie preţioasă care ne consolidează poziţia din clasament”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Dava Deva - United Galaţi 1-6 (1-3). Pentru gălăţeni au marcat: Dodan (3 goluri), Tudose (2) şi Bâgu. Lotul care a făcut deplasarea la Deva: Toniţa, Salichi, Tănăsilă - Ivan, Bâgu, Apostol, Moldoveanu, Tudose, Buleandră, Dodan, Iorga, Ilie. După XVIII runde, echipa gălăţeană se situează pe locul patru cu 28 de puncte. Etapa viitoare, gălăţenii vor juca pe teren propriu cu Spicom Sf. Gheorghe.