05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Play-off-ul Diviziei A 2 seria Est la volei feminin a debutat sâmbătă, când s-a disputat o singură partidă. La sala Siderurgistul s-au aflat faţă în faţă ocupantele locurilor IV, respectiv V la finele sezonului regulat, CSU Galaţi şi Trotuşul Oneşti. Echipa pregătită de Ileana Berdilă a prins o zi foarte bună, este drept ajutată şi de replica palidă a oneştencelor, pe care le-au depăşit la toate capitolele. Din tabăra gălăţeană s-au remarcat Ana Maria Berdilă, care a reuşit foarte multe puncte graţie unor atacuri necruţătoare din linia I dar şi din linia a II-a, Ioana Stoica, cu atacuri pe drept, repetiţie pentru turneul de junioare, faza sferturilor de finală ce va găzduit în aceeaşi locaţie în perioada 22-24 martie, bine puse în valoare de coordonatoarea Andreea Niculcea. Partida, care a durat 70 de minute, a fost condusă de arbitrii brăileni Mihai Rusinoiu - Andi Necula. Rezultat final: CSU Galaţi - Trotuşul Oneşti 3-0 (12, 19, 18). Antrenoarea de la CSU a rulat întregul lot trecut pe foaia de arbitraj. Formula folosită de învingătoare: Ioana Stoica, Roxana Petre, Oana Oprea (Bianca Rusu, Mirela Bobaru), Ana Maria Berdilă, Irina Todaşcă, Andreea Niculcea (Ioana Ştefu), Mihaela Brazdeş - libero. A absentat Cristina Botezatu, cu piciorul în gips. Meciul doi va avea loc pe 30 martie la Oneşti. Gălăţencele conduc cu 1-0 la general şi au prima şansă la calificare în grupa 1-4.