United a irosit, deocamdată, şansa să urce în fotoliul de lider

Cea de-a treia etapă a Ligii I la futsal s-a încheiat cu derbiul United Galaţi - FK Odorheiu Secuiesc, care s-a disputat marţi seara în sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru. Din păcate pentru întreaga suflare gălăţeană, tradiţia a fost respectată şi oaspeţii s-au impus şi de data aceasta, chiar dacă diferenţa de pe tabelă este cam exagerată faţă de realitatea de pe teren. Prima repriză a fost una foarte echilibrată, s-a jucat tacticizat, fără riscuri din partea vreuneia dintre echipe. Echipa pregătită de David Asandei a deschis scorul la o fază fixă, Cojoc a executat un corner, iar Bâgu l-a învins pe Klein, unul dintre portarii Naţionalei. Celălalt golkeper al României, Toniţă a avut câteva intervenţii salvatoare, dar asta n-a fost suficient pentru obţinerea unui rezultat favorabil. Un alt internaţional, Manya a restabilit egalitatea cu o execuţie de efect. Gălăţenii au avut un forcing pe finalul reprizei, Crăciun a nimerit bara, iar Tudose a tras alături. Au fost ultimele zvâcniri ale celor de la United, oaspeţii, cu o viteză în plus în acest joc, au profitat de slăbiciunile adversarilor şi au marcat de patru ori. A fost fără îndoială cel mai slab joc al echipei noastre din ultimii trei ani, lucrul recunoscut şi de antrenorul David Asandei. Ne-am aşteptat ca cei doi „stranieri” transferaţi în vară: Jovanovic şi Burdujel să facă diferenţa, dar ne-am înşelat. Supărarea în tabăra gălăţeană a fost mare, dar nu trebuie să facem înmormântare din această înfrângere, sezonul este lung şi campionatul se anunţă echilibrat. Rezultat final: United - FK Odorheiu Secuiesc 1-5 (1-1). Lotul folosit: Toniţă - Cojoc, Ivan, Bâgu, Jovanovic, Crăciun, Tudose, Burdujel, Cireş,  Apostol, Buleandră. Din lot au mai făcut parte: Salichi, Fudulache şi Voinea.  Runda viitoare, trupa lui David Asandei va juca în deplasare cu CFF Clujana Cluj Napoca, lanterna Ligii I.