03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a încheiat anul pe locul cinci
Sala Siderurgistul a găzduit luni după-amiază partida United Galaţi - KSE Tg. Secuiesc, contând pentru prima etapă a Ligii I la futsal. După duşul rece de la Sf. Gheorghe, băieţii lui David Asandei au strâns încă o dată rândurile, au uitat de problemele financiare şi au obţinut o victorie concludentă. Chiar dacă au avut două absenţe importante: Cojoc şi Tănăsilă, suspendaţi după cartonaşele roşii primite runda precedentă, gălăţenii au intrat motivaţi pe teren şi după patru minute conduceau cu 2-0, pentru ca la finalul reprizei să mai puncteze de trei ori. Oaspeţii s-au arătat arţăgoşi şi cam puşi pe ceartă dar ai noştrii nu s-au intimidat ci din contră şi-au continuat recitalul care s-a concretizat prin golurile de pe tabelă. Antrenorul gălăţean l-a introdus în ultimele patru minute pe tânărul portar Salichi, care imediat s-a şi făcut remarcat după ce a parat o lovitură de la şase metri şi chiar şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, cu un gol mai rar văzut din poartă în poartă. Rezultat final: United Galaţi - KSE 9-2 (5-1). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Toniţa, Salichi - Bâgu (2 goluri), Moldoveanu (2), Popliacă (1), Ivan, Apostol (2), Curteanu, Tudose (1), Dodan, Ilie. United a încheiat anul pe locul V cu 19 puncte şi un golaveraj: 70-54. După ce a fost refuzat de autorităţile locale, preşedintele Toader Ştefu s-a dat peste cap, deocamdată le-a achitat jucătorilor salariile pe luna august urmând ca până la sfârşitul anului să se mai rezolve cel puţin şi cele pe septembrie şi octombrie.