23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a bifat a doua victorie din acest sezon

Liga I la futsal a programat partidele celei de-a II-a etape. Sala sporturilor din Tg. Secuiesc a găzduit marţi seara meciul dintre gazdele de la KSE şi United Galaţi. Calculele hârtiei au fost respectate şi echipa gălăţeană a obţinut o victorie scontată. În ciuda diferenţei consemnate pe tabelă la finalul celor 40 de minute, confruntarea a fost interesantă. United a deschis scorul prin căpitanul Cojoc, pentru ca imediat gazdele să beneficieze de o lovitură de la 6 metri după un fault în careu, parată de portarul Salichi. Apoi a fost rândul lui Cojoc să irosească lovitura de 10 metri obţinută după ce KSE a comis şase faulturi, dar Cireş a marcat şi a stabilit scorul pauzei. Ambele combatante au irosit ocazii importante, pentru ca în ultimele trei minute, United să-şi arate valoarea şi maturitatea şi să mai puncteze de trei ori: Cojoc, care a înscris din poartă în poartă, Laşcu (din penalti de la 10 m) şi bulgarul Plamen, profitând şi de faptul că localnicii au scos portarul, au riscat şi au pierdut. Rezultat final: KSE Tg. Secuiesc - United Galaţi 0-5 (0-2). Lotul aliniat de United: Salichi - Cojoc, Burdujel, Tudose, Laşcu, Crăciun, Apostol, Cireş, Stoykov, Iorga, Păduraru, Popa, Stoian, Berdilă. Celelalte rezultate: City'us Tg. Mureş - CSMS Iaşi 3-0, Autobergamo Deva - Galactic Focşani 10-1, Spicom Sf. Gheorghe - Clujana Cluj Napoca 8-1, Dunărea Călăraşi - FK Odorheiu Secuiesc 2-3, Concordia Chiajna - Informatica Timişoara 2-4. După două runde, echipa gălăţeană a acumulat maxim de puncte (6) şi ocupă locul III. De săptămâna viitoare, lotul va fi completat cu brazilianul Hendrius da Silva, care va avea două săptămâni la dispoziţie să se acomodeze şi să se integreze în angrenaj. În următoarea etapă, United va întâlni în sala Polivalentă Dunărea nou promovata Concordia Chiajna. Liga I se va întrerupe până pe 27 septembrie pentru  că Naţionala României va disputa dubla cu Ungaria din preliminariile Campionatului European 2016.