Trei medalii pentru copiii de la Aqua Sport Club Galaţi

La sfârşitul săptămânii trecute, bazinul Olimpic de la Izvorani a găzduit ediţia 2014 a Cupei Iernii, un concurs de înot ce a strâns la start peste 600 de participanţi din întreaga ţară. Probele de concurs au fost: 50 m liber, spate, bras şi fluture. Din cauza numărului mare de participanţi, organizatorii au fost nevoiţi să renunţe la Ştafeta Generaţiilor. Galaţiul a fost prezent la acest concurs tare cu o delegaţie formată din cinci sportive conduse de antrenoarea Mihaela Hodină, care s-au întors acasă cu trei medalii şi alte prezenţe în finală. Medalia de aur a fost cucerită de Ana Maria Pascu (2005) în poba fluture. Colega ei, Bianca Andreea Costea a obţinut două medalii de argint: la spate şi bras. Celelalte rezultate obţinute de reprezentatele Galaţiului: Bianca Costea - locul VI la 50 m liber; Teodora Maria Mihai - locul VII la 50 m liber şi locul VIII la fluture; Ana Maria Pascu - locul VIII la bras şi locul IX la 50 m liber; Alessia Forţu - locul IX la 50 m liber. A mai concurat pentru Aqua Sport Club şi Maria Ardelean. La Galaţi va avea loc pe 13-14 decembrie ultimul concurs din acest an, Cupa Iernii, aflată la cea de-a IV-a ediţie.