06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Studenţii gălăţeni au picat şi ultimul examen din sezonul regulat
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă după prânz partida CSU Galaţi - SCMU Craiova. Miza a lipsit, ambele echipe având soarta pecetluită dinainte. Oltenii, care au prins in extremis locul opt, au evoluat relaxat, dar asta nu i-a împiedicat să deţină iniţiativa. Partida a început într-o notă de echilibru, s-a mers cap la cap până la 6-6 după care oaspeţii, cu mai puţine greşeli neforţate, s-au desprins decisiv: 9-14 şi 18-23 şi şi-au adjudecat primul set. Gălăţenii, răniţi în orgoliul propriu, au intrat ceva mai motivaţi în actul al doilea, au reuşit câteva blocaje care i-au ajutat să treacă în avantaj: 5-1 şi 6-3, dar de aici au intervenit momentele de cădere şi adversarii au profitat şi au bifat şi cel de-al doilea set. Băieţii lui Nelu Ivanov au avut un uşor avantaj şi în startul celui de-al treilea set, scor 5-3, dar craiovenii au apăsat imediat pe acceleraţie şi tabela s-a modificat în favoarea lor: 5-7, 6-12, 13-20, un avantaj ce s-a dovedit decisiv chiar dacă pe final şi-au permis să ruleze întregul lot trecut pe foaia de joc. Au arbitrat: Gheorghe Popescu - Florin Bosi Vasile, ambii din Bucureşti.
Formaţii care au evoluat: CSU - Manda, Someşan, Apostu, Oprea, Ene, Lazăr, Þârlea - libero. A mai intrat: Voineag; SCMU Craiova - Vânătoru, Rus, Briscan, Ciortea, Bala, Tudor, Gavrilovic - libero. Au mai jucat: Pop, Teleleu, Ghionea, Căpitanu. Pentru echipa gălăţeană urmează grijile play-out-ului unde vor juca cu U Cluj, în timp ce echipa craioveană va evolua în prima fază din play-off cu Remat Zalău.