24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting şi Metalosport au pierdut pe linie

Vineri şi sâmbătă s-au desfăşurat jocurile unei noi etape din eşalonul trei. Cele două echipe gălăţene nu s-au descurcat în faţa unor adversari cu pretenţii şi nu au putut să cucerească vreun punct. Sporting a jucat la Lieşti unde a primit vizita liderului din seria I, Ştiinţa Miroslava. Lieştenii au dominat prima repriză când au irosit două ocazii imense prin: Bahnaşu şi Crăciun, scăpaţi 1-1 cu portarul advers. Oaspeţii s-au dovedit pragmatici, au marcat singurul gol imediat după pauză, suficient pentru a bifa cele trei puncte. Rezultat final: Sporting - Ştiinţa Miroslava 0-1 (0-0). Antrenorii Eugen Baştină şi Valentin Cramer au aliniat formula: Coviţ (Anghel) - Filimon, Nastea, Iordache (cartonaş roşu în min.84), Bălan - Crăciun, Adamache, Mogoş, Bahnaşu - Lupu, Dorojan. Sporting se menţine pe locul X cu 12 puncte şi va sta în următoarea etapă.

Metalosport s-a deplasat la Bucureşti unde a întâlnit pe Dinamo II. „Căţeii roşii” au muşcat letal în primele 10 minute când au marcat de două ori, ajutaţi şi de vânt, „metalurgiştii” au redus diferenţa prin Gohoreanu, dar gazdele au mai punctat încă odată până la pauză. Rezultat final: Dinamo II - Metalosport 3-1 (3-1). Antrenorul Mişu Ciobanu a trimis pe teren 11-le: Vasiliu - Stancu, Asanache, Teleagă, Răgălie - Tudose (Dajbog), Adăscăliţei (Protopescu), Dumitru, Gohoreanu (Blănaru), Moise - I.Constantinescu (Grigoraş). Echipa gălăţeană se află pe locul XI cu 14 puncte şi va juca runda viitoare pe teren propriu cu Voinţa Snagov.