Sporting, Oţelul II şi Metalosport au pierdut în bloc

O nouă rundă neagră pentru reprezentantele Galaţiului în eşalonul trei. Singura echipă care a evoluat pe teren propriu a fost Sporting Lieşti, care a întâlnit pe Cetatea Tg. Neamţ. Meciul a fost spectaculos, cu şapte goluri, o eliminare, alte ocazii şi s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor. Momentul psihologic s-a consumat în min. 20, la scorul de 1-0, când Stoica a primit două cartonaşe galbene în aceeaşi fază, al doilea pentru că a vrut să scape de răceală şi l-a împroşcat pe arbitru. Rezultat final: Sporting - Cetatea 3-4 (1-1). Pentru Sporting au marcat: Bahnaşu, Adamache (din 11 metri) şi Bălan. Antrenorul Valentin Cramer a folosit formula: Vasiliu - Filimon, Petrea, D.Voicu, Bălan - Stoica, Adamache, Bogoş, Lupu - Bahnaşu, Anastasie. Au mai evoluat: Felea, Dorojan şi Iordache. Metalosport s-a deplasat la Clinceni unde a întâlnit pe Metaloglobus. Gălăţenii au irosit o ocazie uriaşă de a deschide scorul în prima repriză prin Tache, care a scăpat singur cu portarul advers dar s-a pierdut. Gazdele au presat în partea a doua şi au înscris unicul gol al partidei cu un sfert de oră înainte de final. Antrenorul Vlad Pavel a început cu 11-le : Costea - Dumitraşcu, Preda, Sandu, Boubătrân - Cireaşă, I.Manea, Negoescu, Tache - Lupu, Mihu. Au mai jucat: Manolache, Popa, Frunză, Toma.
Nici Oţelul II nu a reuşit să salveze onoarea la Axintele unde Viitorul s-a impus cu 2-0, după ce prima repriză s-a încheiat la egalitate. Antrenorul Sorin Haraga a început meciul în formula: Vlasie - Marus, Gâţă, A. Codreanu, Răgălie - Dajbog, Constantinescu, D.Stan - Vasilache, Bîrlădeanu, Rusu. Au mai intrat: Dumitru, Mohorâţă, Stancu, Onea. Echipele gălăţene se poziţionează în subsolul clasamentului: Sporting - locul XIII fără niciun punct în seria I respectiv Metalosport - locul XII cu 3 puncte şi Oţelul II -locul XIII cu 3 puncte. Etapa viitoare sunt programate jocurile: Metalosport - Dunărea Călăraşi, Oţelul II - Dinamo II, Aerostar Bacău - Sporting Lieşti.