Sporting Lieşti debutează în Cupa României

Sezonul 2022-2023 din Liga a 3-a la fotbal va lua startul pe 27 august iar programul îl vom afla marţi după tragerea la sorţi. Cele două reprezentante ale Galaţiului au susţinut în weekend noi amicale. Sporting Lieşti s-a deplasat în judeţul vecin Brăila unde a întâlnit pe Victoria Traian, fosta adversară a celor de la Unirea Braniştea din barajul de promovare. Lieştenii s-au impus cu 5-2 la final, după ce la pauză a fost 2-2. Pentru învingători au marcat: Grigoraş 2 goluri, Stan, Sevastian şi Costea. Sporting a folosit formula: A.Brăneţ -Bălan, Sevastian, Cucu, Chiriac - Munchiu, Mihu, Stan, Costea - Iordache, Grigoraş. În repriza a doua au intrat: Călin, Dima, Hodorogea, Mereuţă, Popa, Ştefănescu, Buhăescu. A fost ultima repetiţie pentru lieşteni care miercuri 17 august, de la ora 17.30 pe Lieşti Arena vor susţine primul joc oficial cu Aerostar Bacău, în primul tur din Cupa României.
La rândul lor, cei de la Unirea Braniştea au jucat în deplasare cu Metalul Buzău, o echipă de tradiţie în eşalonul trei. Buzoienii au profitat de experienţa superioară şi s-au impus la limită, cu un gol marcat în cea de-a doua repriză. Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit formula: Ursu - Mihai (Popa), Gîţă, Dragoş Voicu, Tarozzi (Dima) - Murgoci, Năpîrlică (Drăgan) - Oniciu (M.Cireş), Răducan (Carabageac, Gherghişan), Ţicămucă (Custov) - Ed.Dumitru (Spînache). Unirea va juca miercuri un nou amical, în compania celor de la Dacia Unirea Brăila.