18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Satelitul de la United a remizat cu gazdele

În sala sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” din Braşov a început sâmbătă primul turneu din acest an din cadrul Ligii a II-a la futsal. United 2, care a făcut deplasarea în ziua meciului cu două autoturisme, a întâlnit după-amiază echipa organizatoare Colţea 1920 Braşov. „Un meci pe muchie de cuţit, am fost conduşi la pauză cu 2-0, apoi am revenit şi am marcat de patru ori consecutiv. La 4-2 am irosit două ocazii clare de „3-1” prin care puteam tranşa victoria, braşovenii au revenit şi ne-au egalat în ultimele două minute. Colţea a transferat în iarnă patru jucători de la KSE, s-a întărit şi în aceste condiţii consider că am obţinut un rezultat bun”, a precizat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Colţea 1920 Braşov - United 2 4-4 (2-2). Lotul folosit de echipa noastră: Ghighimoc, un portar de 26 ani adus de la Brăila - Iorga, Apostol, Ciocîrlan, Boubătrân, Cernat, Stratulat, Stoian, Popa, Ştefu. Au absentat: Tănăsilă şi Popliacă. „Am urmărit Ceahlăul, este o echipă matură faţă de noi care promovăm nişte copii. Va fi un meci interesant”, a concluzionat antrenorul echipei gălăţene. Alte rezultate din prima zi: Inter Gheorgheni - Blue Angel Cristian Braşov 11-5, Imperial Wet - Pro Tineret Sighişoara 5-4, Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ - Fortius 2014 Buzău 6-9. Echipa gălăţeană se menţine pe locul III cu 20 puncte. Duminică, după închiderea ediţie, satelitul de la United a întâlnit formaţia nemţeană, iar în cazul unei victorii va urca pe locul II în clasament.