21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Şahiştii gălăţeni s-au remarcat pe Litoral
Binecunoscuta staţiune de pe Litoral, Techirghiol, este renumită şi pentru interesul edililor în ceea ce priveşte practicarea sportului minţii. „Trofeul Techirghiol 2011” s-a intitulat ultimul concurs de şah la care au luat parte şi sportivi de la două cluburi din Galaţi: Club Şah Diana şi Asociaţia Club Sportiv Genius. Grupa de copii sub 8 ani (unde Galaţiul a prezentat şapte concurenţi) a fost dominată de Eduard Andrei Toma (Diana), cu un rezultat foarte bun: 7,5 puncte din 9 posibile. O evoluţie bună a avut şi Cristian Coca (Genius), care s-a situat pe locul VI, cu 5,5 puncte. Vlad Andrei Rădulescu (Diana) a cucerit medalia de bronz, cu 7 puncte, ca şi Andreea Stan, la categoria 10 ani. La 12 ani (cu trei copii înscrişi pe listele de concurs), cea mai bună clasare a avut-o Gabriel Popa (Diana) – locul IV, cu 6 puncte. La întreceri au mai fost prezenţi patru şahişti juniori gălăţeni de (13 şi 15 ani), care au evoluat satisfăcător. În concursul rezervat seniorilor, oraşul de la Dunăre a avut patru reprezentanţi, cunoscutul maestru internaţional Mihai Tufă clasându-se pe locul al II-lea la categoria peste 60 de ani. În concursul de dezlegări, gălăţeanul Mihai Tufă a ocupat primul loc, devansând mai mulţi specialişti în arta dezlegării. La aceste întreceri a concurat şi marele maestru Mihai Şubă, situat pe locul al doilea în clasamentul general.