02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remiză echitabilă
FCM Dunărea a jucat sâmbătă pe stadionul propriu cu echipa patronată de Gică Popescu, Chindia Târgovişte. Băieţii lui Vali Stan şi Daniel Florea aveau un moral bun după cele patru puncte cucerite în ultimele două partide şi ne aşteptam să intre pe teren cu tupeu. Surprinzător, dunărenii au început timid, fiind surprinşi de replica târgoviştenilor, o echipă ambiţioasă ce practică un joc asemănător cu al Viitorului Constanţa, care a atras atenţia în Liga I. Oaspeţii, care au deschis scorul devreme în min.9 prin Sorin Rădoi, au controlat primele 45 de minute iar cu cinci minute înainte de intrarea la vestiare golkeperul Dunării, Măstăcan a salvat miraculos un 0-2. Dunărenii au dat o replică palidă prin şuturile lui Negoescu (min.14) şi Cristea (min.27). La pauză, Vali Stan a mutat inspirat şi l-a avansat pe Cucu în linia de mijloc şi Dunărea a preluat iniţiativa. Firesc, după cum au decurs ostilităţile, s-a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în min.66, când Cristea a şutat sec, lângă bară. Cu cinci minute înainte de fluierul final, vârful nostru de atac, Enache, a trimis cu capul din 6 metri alături de poartă, irosind şansa să le bage coechipierilor trei puncte în traistă. Una peste alta, o remiză echitabilă ţinând cont de faptul că cele două combatante au controlat câte o repriză.
Rezultat final: FCM Dunărea - Chindia Târgovişte 1-1 (0-1). Echipa gălăţeană a evoluat în următoarea alcătuire: Măstăcan - Radu, Hristian, Cucu, Popescu - Iancu, Chiriac (min.46 Teleagă), Negoescu (min.79 Dragomir), Cristea - Drăgan, Enache (min. 86 Moroşanu). Celelalte rezultate ale etapei: CS Otopeni - Sportul Studenţesc 2-1, Delta Tulcea - Săgeata Năvodari 0-0, Rapid CFR Suceava - Unirea Slobozia 0-2, Farul Constanţa - CS Buftea 1-2. Formaţia pregătită de Vali Stan şi Daniel Florea se clasează pe locul X cu opt puncte şi va juca etapa următoare la Slobozia cu Unirea.