27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prima înfrângere din campionat: „Fetele şi-au dorit mai mult, dar...”

CSU Galaţi a jucat joi seara pe teren propriu cu SCM Piteşti, într-o partidă din cadrul celei de-a doua etape din Divizia A1 la volei feminin. Duelul nou promovatelor a fost interesant, fazele spectaculoase nu au lipsit, dar şi greşelile neforţate, şi a dat câştig de cauză oaspetelor. La prima apariţie în faţa propriilor suporteri din campionat, fetele pregătite de Ileana Berdilă au încercat să treacă peste problemele financiare dar nu au reuşit decât parţial. Cu Sorina Marian la serviciu, CSU a pornit lansat, cu 3-0 dar SCM-ul cu două jucătoare brazilience şi experimentata Claudia Gavrilescu în sextet, a revenit şi a câştigat detaşat primul set. Cu Florina Chirilov la pupitru, Iuliana Cazamir şi Adriana Dudnic pe extreme cu atacuri decisive, echipa gălăţeană a controlat autoritar setul doi şi a restabilit egalitatea. Piteştencele şi-au valorificat atuurile în continuare şi au revenit la conducere. Soarta partidei s-a decis în setul patru, când pe serviciul Iulianei Cazamir, cu o evoluţie foarte bună, CSU a revenit de la 11-14 la 15-14, dar din păcate două atacuri în afara terenului au năruit toate speranţele. „Sunt foarte supărată pe situaţie, nu am primit finanţare şi asta se vede. Nu am reuşit să tranferăm un centru, au fost discuţii avansate cu jucătoare din Serbia şi Bulgaria, au ajuns la Galaţi dar după o zi au simţit că ceva nu e ok şi au plecat. S-a văzut că fetele şi-au dorit mult să obţină o victorie, dar în acest moment atât putem. Sper să reuşim măcar în pauza dintre tur şi retur să ne întărim”, a declarat la final antrenoarea Ileana Berdilă. Rezultat final: CSU Galaţi - SCM Piteşti 1-3 (-13, 20, -15, -19). Echipa gălăţeană a folosit formula: Sorina Marian (Roxana Petre), Elena Ivan, Florina Chirilov, Adriana Dudnic, Irina Todaşcă, Iuliana Cazamir - Monica Foca, libero. CSU se poziţionează pe locul VIII cu trei puncte.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...