24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a obţinut cea de-a IX-a victorie sezonală şi nu mai poate pierde play-off-ul

Fără îndoială, cei prezenţi sâmbătă seara în tribuna sălii „Dunărea” la partida Phoenix Galaţi – Olimpia CSU Braşov nu vor regreta mult timp alegerea făcută. Spectacolul baschetbalistic oferit de cele două echipe a fost deosebit. Echipa gălăţeană a reuşit să mai furnizeze o mare surpriză şi a câştigat dramatic, scor final: 87-84. „A fost un joc fantastic care a avut de toate. Emoţii puternice, sala plină, un adversar foarte puternic şi un joc cu o mulţime de răsturnări pe tabelă şi incertitudine până la fluierul final. Noi am avut un mare handicap pentru că nu am avut toate jucătoarele pe posturi, aşa că fetele au trebuit să fie foarte concentrate la strategie şi să joace cu toată inima. Am arătat încă o dată că suntem o echipă care nu moare niciodată atunci când am revenit de la minus zece puncte cu 15 minute înainte de final. Cred că oraşul Galaţi poate fi mândru de echipa Phoenix pentru că suntem curajoşi şi luptători precum galateenii. Asta înseamnă că jucăm bine şi că putem visa la ţeluri mai înalte”, a declarat antrenorul de la Phoenix, Eugenio Rodrigues.

Myneshia McKenzie, Chrisstasia Walter şi Amanda Frost au marcat 69 de puncte

Pentru viceliderul Ligii Naţionale de baschet feminin, Olimpia CSU Braşov sâmbătă seara a fost „cod roşu” la Galaţi. Deşi au condus cu 10 puncte la jumătatea celui de-al treilea sfert, scor 63-53, braşovencele au trebuit în final să se recunoască învinse. Echipa gălăţeană, deşi cu o bancă scurtă, s-a autodepăşit şi a reuşit să facă faţă cu brio presiunii şi să câştige în extremis dar absolut meritat, scor final: 87-84. O contribuţie majoră la acest succes şi-a adus trioul american Myneshia McKenzie – Stasia Walter – Amanda Frost. McKenzie a terminat în double-double partida: 24 puncte, 17 recuperări dar şi două pase decisive. Myneshia a evoluat 38,13 minute şi a avut ca procentaje: 50% (8/16) la aruncările de 2 puncte, 67%  (8/12) la aruncările de la linia de fault şi un indice 30 la eficienţă. Principala marcatoare a fost conaţionala sa, Stasia Walter cu 26 de puncte, care a fost şi ea la un pas să reuşească un double-double, a avut 9 recuperări precum şi 5 „assits-uri”, 2 intercepţii şi 23 indice eficienţă. Ca procentaje, în cele 37,46 minute petrecute pe teren, Stasia a realizat: 50% (10/20) la aruncările de 2 p, 20% (1/5) la aruncările de 3 p şi 50% (3/6) la aruncările libere. Amanda Frost a contribuit la Victoria echipei sale cu 19 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive şi 2 intercepţii. „Gălăţeanca” a jucat 34,33 minute şi a încheiat cu procentajele: 50% (4/8) la aruncări de 2 p, 43% (3/7) la aruncările din afara semicercului, 100% (2/2) la libere.