Patru medalii la Naţionale pentru atleţii de la CSU Galaţi

La Bacău au avut loc în weekend două concursuri de atletism: Campionatul Naţional Universitar şi prima etapă din Grand Prix. Galaţiul a fost reprezentat de sportivii de la CSU Galaţi antrenaţi de Veronica Marinescu şi Claudiu Mereuţă. Studenţii noştri, care au reprezentat Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport şi Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Dunărea de Jos, s-au întors acasă cu patru medalii. Raisa Matei a cucerit două medalii de bronz în probele de triplusalt şi 60 m garduri la Universitare şi două locuri VI la Naţionale. La 3 km marş feminin, Andreea Lazăr Ilie a obţinut un rezultat foarte bun şi a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere. La 5 km marş masculin, Florin Rânceanu nu s-a lăsat mai prejos şi a completat zestrea de medalii pentru CSU cu un argint. De remarcat că în această probă, iniţial, pe treapta a doua a podiumului a încheiat cursa un alt gălăţean, Marcel Necula, cu dublă legitimare CSU-CSS Galaţi, dar acesta a alergat în afară de concurs, el fiind încă junior. Din delegaţia de la CSU au mai făcut parte: Cristian Andrei, Cosmin Plesnilă şi Mădălina Iftode, ultima cu dublă legitimare CSS - CSU. La finele acestei săptămâni, la Bucureşti va avea loc cea de-a doua etapă a Naţionalelor unde va fi prezentă şi Raisa Matei.