02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul, remiză cu Buzăul, dar rămâne în obiectiv

Cea de-a 12-a etapă din Liga a 2-a la fotbal s-a încheiat marţi seara în nocturnă cu partida SC Oţelul Galaţi - Gloria Buzău. Aşa cum am anticipat, a fost un duel interesant între două formaţii ce şi-au propus ca obiectiv calificarea în play-off, cu un ritm bun în faţa a circa 5.000 de suporteri. Evenimentele care au lăsat urme pe tabela de marcaj s-au petrecut în prima repriză. Oaspeţii au deschis scorul în min.37 prin argentinianul Gaitan, cu un şut imparabil ce l-a surprins pe Dur-Bozoancă, iar oţelarii au egalat în prelungiri când supercampionul Neagu a expediat un trasor în vinclu de la vreo 35 de metri, un gol care şi-a depus candidatura la cel mai frumos gol al sezonului.
Finalul a fost tensionat, Gloria a rămas în 10 în min.87, dar roş-alb-albaştrii nu au mai avut puterea să marcheze golul victoriei. Rezultat final: SC Oţelul Galaţi - Gloria Buzău 1-1 (1-1). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a aliniat formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, D.Panait - Cisotti (min.80 Nica), Neagu (min.67 Markovic), Gorovei (min.6 7 Adăscăliţei) - Maxim (min.67 Mitoi), Cîrjan, Berisha (min.46 Jardan). După 12 etape, Oţelul ocupă locul 4 cu 22 puncte. Roş-alb-albaştrii vor reveni pe teren sâmbătă, 5 noiembrie, de la ora 12.30, pentru confruntarea din deplasare cu Unirea Slobozia.